Portal Pszczelarski

Praca pszczół inspiracją dla wynalazców

pszczoły ciekawostki pszczele

To, że nauka jest matką wynalazków wie każdy. To, że przyroda inspiruje do rozwiązywania problemów życia codziennego wie coraz więcej z nas.

Naukowcy dowiedli, że budowa plastrów miodu nie jest przypadkowa. Pszczoły budują plastry według pewnego schematu. Optymalizują w ten sposób zarówno swoją pracę, jak również zużycie wosku. Konstrukcje przez nie tworzone są niezwykle wytrzymałe. M.in. sposób ułożenia ścian i krawędzi woskowego plastra stał się bodźcem do stworzenia konstrukcji niemożliwych do przebicia bezawaryjnych opon do pojazdów wojskowych oraz nadwozia do bolidów Formuły 1. [1]

Podział ról w rodzinie pszczelej stanowi również inspirację dla liderów organizujących pracę zespołu. Dopasowanie umiejętności jednostki do potrzeb grupy jest czymś bardzo istotnym dla osiągnięcia zamierzonych celów. Dzięki podglądaniu pszczół, menedżerom dużych przedsiębiorstw łatwiej jest sprostać zadaniom, nie krzywdząc i nie nadwyrężając przy tym poszczególnych person. 

Opracowano na podstawie:

[1] WP Tech, Najlepsze technologicze rozwiązania tworzy natura. Zobacz czego uczą nas mrówki i pszczoły, http://tech.wp.pl/najlepsze-technologiczne-rozwiazania-tworzy-natura-zobacz-czego-ucza-nas-mrowki-i-pszczoly-6089601129632897g, Data publikacji: 10.02.2017 r., Data odczytu: 11.02.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1913

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Krem bananowo-owsiany z miodem

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Tofu smażone w ziołach z miodem

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach