Portal Pszczelarski

Zespół doradczy ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa 2017

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski Krzysztof Jurgiel neonikotynoidy rzepak

1 lutego 2017 r. na spotkaniu Krzysztofa Jurgiela, szefa resortu rolnictwa, z działaczami Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie zdecydowano o powstaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa. Zespół ten będzie odpowiedzialny za kreowanie polityki państwa Polskiego w zakresie szeroko pojętego pszczelarstwa, w tym m.in. importu miodu, problemami wynikającymi ze stosowania niektórych środków ochrony roślin i leków weterynaryjnych oraz ustawą o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, na podstawie których działa m.in. sam PZP.

Zespół nie będzie miał prostego zadania, zwłaszcza jeżeli chodzi o sporną kwestię neonikotynoidów. Środowiska rolnicze zauważają, że nie ma skutecznych i jednocześnie alternatywnych preparatów, które gwarantowałyby ochronę m.in. upraw rzepaku. Ich zdaniem zakaz stosowania neonikotynoidów może spowodować wzrost strat. Pszczelarze są natomiast innego zdania i podnoszą argument ochrony owadów zapylających, w tym w szczególności pszczół.

Krzysztof Jurgiel zobowiązał się do czynnej współpracy z nowo powołanych zespołem. Trzymamy za słowo!

Opracowano na podstawie:

AgroPolska.pl, Pszczoły są ważne. Powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/pszczoly-sa-wazne-powstanie-zespol-doradczy-ds-pszczelarstwa,3139.html, Data publikacji: 02.02.2017 r., Data odczytu: 02.02.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1548

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Domowa musztarda z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Kwas mrówkowy - lek na warrozę

Jak rozróżnić czerw?

Przegorzan kulisty – roślina miododajna

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.