Portal Pszczelarski

Zespół doradczy ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa 2017

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski Krzysztof Jurgiel neonikotynoidy rzepak

1 lutego 2017 r. na spotkaniu Krzysztofa Jurgiela, szefa resortu rolnictwa, z działaczami Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie zdecydowano o powstaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa. Zespół ten będzie odpowiedzialny za kreowanie polityki państwa Polskiego w zakresie szeroko pojętego pszczelarstwa, w tym m.in. importu miodu, problemami wynikającymi ze stosowania niektórych środków ochrony roślin i leków weterynaryjnych oraz ustawą o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, na podstawie których działa m.in. sam PZP.

Zespół nie będzie miał prostego zadania, zwłaszcza jeżeli chodzi o sporną kwestię neonikotynoidów. Środowiska rolnicze zauważają, że nie ma skutecznych i jednocześnie alternatywnych preparatów, które gwarantowałyby ochronę m.in. upraw rzepaku. Ich zdaniem zakaz stosowania neonikotynoidów może spowodować wzrost strat. Pszczelarze są natomiast innego zdania i podnoszą argument ochrony owadów zapylających, w tym w szczególności pszczół.

Krzysztof Jurgiel zobowiązał się do czynnej współpracy z nowo powołanych zespołem. Trzymamy za słowo!

Opracowano na podstawie:

AgroPolska.pl, Pszczoły są ważne. Powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/pszczoly-sa-wazne-powstanie-zespol-doradczy-ds-pszczelarstwa,3139.html, Data publikacji: 02.02.2017 r., Data odczytu: 02.02.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1613

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Ciasteczka lekko miodowe

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.