Portal Pszczelarski

Zespół doradczy ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa 2017

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski Krzysztof Jurgiel neonikotynoidy rzepak

1 lutego 2017 r. na spotkaniu Krzysztofa Jurgiela, szefa resortu rolnictwa, z działaczami Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie zdecydowano o powstaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa. Zespół ten będzie odpowiedzialny za kreowanie polityki państwa Polskiego w zakresie szeroko pojętego pszczelarstwa, w tym m.in. importu miodu, problemami wynikającymi ze stosowania niektórych środków ochrony roślin i leków weterynaryjnych oraz ustawą o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, na podstawie których działa m.in. sam PZP.

Zespół nie będzie miał prostego zadania, zwłaszcza jeżeli chodzi o sporną kwestię neonikotynoidów. Środowiska rolnicze zauważają, że nie ma skutecznych i jednocześnie alternatywnych preparatów, które gwarantowałyby ochronę m.in. upraw rzepaku. Ich zdaniem zakaz stosowania neonikotynoidów może spowodować wzrost strat. Pszczelarze są natomiast innego zdania i podnoszą argument ochrony owadów zapylających, w tym w szczególności pszczół.

Krzysztof Jurgiel zobowiązał się do czynnej współpracy z nowo powołanych zespołem. Trzymamy za słowo!

Opracowano na podstawie:

AgroPolska.pl, Pszczoły są ważne. Powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/pszczoly-sa-wazne-powstanie-zespol-doradczy-ds-pszczelarstwa,3139.html, Data publikacji: 02.02.2017 r., Data odczytu: 02.02.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1678

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski