Portal Pszczelarski

Kurs pszczelarski w Legionowie 2017

Źródło informacji: nasze-pszczoly.pl/node/39

wydarzenie pszczelarskie kurs pszczelarski szkolenie pszczelarskie 2017 Legionowo Kurs pszczelarski w Legionowie 2017 Pasieka edukacyjno-szkoleniowa w Chotomowie Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły serdecznie zaprasza na Podstawowy kurs pszczelarski dla młodych pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa, który obejmować będzie 54-48 jednostek godzinowych i odbędzie się w każdą niedzielę w godzinach 11:00-16:00 od 15 stycznia do 9 kwietnia 2017 r. w Legionowie.

Część teoretyczna odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Legionowie (ul. Piłsudskiego 41, 05-121 Legionowo), zaś część warsztatowa w Pasiece edukacyjna-szkoleniowej w Chotomowie (ul. Partyzantów 124A, 05-123 Chotomów).

Program kursu pszczelarskiego w Legionowie 2017:

15.01.2017 (niedziela)
Temat: Morfologia i anatomia pszczoły miodnej.
Zagadnienia: Morfologia i anatomia pszczoły miodnej.

Temat: Przepisy prawne. 
Zagadnienia: Zasady założenia i utrzymywania pasieki. Warunki do założenia pracowni pszczelarskiej. Zasady sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich.

22.01.2017 (niedziela)
Temat: Planowanie pasieki (wybór miejsca, rodzaju ula, materiału hodowlanego). 
Zagadnienia: Dostosowanie miejsca do warunków miejscowych. Dostosowanie rodzaju i wielkości ula do rodzaju i wielkości pożytków. Zapotrzebowanie rodziny pszczelej w różnych porach roku. 

Temat: Pożytki.
Zagadnienia: Analiza wielkości zasobów pożytkowych: pyłek, nektar, woda; rodzaje pożytków, możliwości ich wykorzystania.

29.01.2017 (niedziela)
Temat: Historia pszczelarstwa i rola pszczół w ekosystemie. 
Zagadnienia: Historia pszczelarstwa w Polsce i na świecie. Wielcy ludzie - odkrywcy świata pszczół. Biologia pszczół, Produkty pszczele, wstęp do apiterapii. Ciekawostki. Możliwość zakupienia literatury i płyt CD z 15 wykładami. 

5.02.2017 (niedziela)
Temat: Życie i rozwój rodziny pszczelej: jesień, zima, wiosna, lato. 
Zagadnienia: Hodowla matek, unasienianie naturalne, sztuczne, poddawanie zależne od stanu i rozwoju rodziny. 

12.02.2017 (niedziela)
Temat: Prace pasieczne: jesień, zima, wiosna, lato. 
Zagadnienia: Sposoby gospodarowania, zarządzanie zasobami rodziny pszczelej, przygotowanie rodziny do pożytków, przygotowanie do zimowania, zabiegi stosowane w różnych porach roku. 

19.02.2017 (niedziela)
Temat: Choroby pszczół, sposoby zapobiegania chorobom i leczenie pszczół. 
Zagadnienia: Warroza, nosema ceranae, nosema apis, wirusy, grzybice, CCD.

26.02.2017 (niedziela)
Temat: Urządzenie i wyposażenie pracowni pasiecznej. 
Zagadnienia: Zasady dobrej praktyki higienicznej i technologii pracy. Miodarka, widelce, odstojniki, woda, linie automatyczne. Odsklepianie, klarowanie, rozlewanie, przechowywanie produktów pszczelich. 

Temat: Zapis cyfrowy stanu ramek podczas przeglądów. 
Zagadnienia: Sposób na analizę wsteczną stanu rodziny pszczelej oraz zdarzeń obserwowanych w różnych porach roku. 

Temat: Przestawianie korpusów.
Zagadnienia: Przemieszczanie korpusów jako sposób na intensyfikację rozwoju rodziny, wzrost produkcji rodziny, zapobieganie nastrojowi rojowemu. 

5.03.2017 (niedziela)
Temat: Produkty pszczele, ich znaczenie dla pszczół i człowieka. 
Zagadnienia: Wpływ środowiska i obsługi rodziny pszczelej na jakość i właściwości miodu. 
Zagadnienia: Produkty pszczele w diecie osób dorosłych i dzieci. 
Zagadnienia: Pyłek, pierzga niedoceniane produkty w profilaktyce. 

12.03.2017 (niedziela)
Temat: Substytuty diety – dobre także dla pszczół. 
Zagadnienia: Probiotyki, Hive alive, Bee Vital, Hive clean, B401, Feed bee, Api Bio Farma, Vitaeapis – zasady i terminy stosowania. 

Warsztaty: Pozyskiwanie propolisu, wytapianie wosku, przygotowanie substytutów diety na bazie produktów z ula. Wykonywanie form, świec i figur woskowych. 

19.03.2017 (niedziela)
Temat: Żonglowanie ramkami w ulu.
Zagadnienia: Klasyczny układ ramek w ulach leżakowych, korpusowych. Przemieszczanie ramek, jako sposób na rozwój i analizę stanu rodziny pszczelej. Analiza historii rozwoju rodziny na podstawie zawartości ramek. 

Warsztaty: Składanie ramek, drutowanie, wklejanie węzy. 

26.03.2017 (niedziela)
Warsztaty: Praktyczne zajęcia w pasiece edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie. 

2.04.2017 (niedziela)
Warsztaty (wizyta w pasiece): Wybrany przykład prowadzenia pasieki. Wyjazd do pasieki – ok. 100km.

9.04.2017 (niedziela)
Warsztaty: Zakończenie szkolenia. Podsumowania, dyskusja, degustacja produktów z ula i substytutów diety.

 

Koszt udziału w kursie pszczelarskim:

Całościowy koszt uczestnictwa w kursie dla członków Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły wynosi 40 zł. Dla pozostałych osób 400 zł. 

Opłaty należy wnosić na konto organizatora kursu.

Organizator kursu pszczelarskiego:

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły
ul. Ogrodowa 17
05-123 Chotomów
kontakt@nasze-pszczoly.pl 

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3624

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.