Portal Pszczelarski

Czy smog szkodzi pszczołom? Hajnalka Szentgyörgyi przeprowadzi badanie

pszczelarstwo w Polsce pszczoły a smog Hajnalka Szentgyörgyi

Hajnalka Szentgyörgyi, doktor z  Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w ramach otrzymanego grantu z Narodowego Centrum Nauki w wysokości przeszło 367 tysięcy złotych, przeprowadzi badania, które mają dać odpowiedź, czy smog szkodzi pszczołom i jeżeli tak, to w jakim stopniu.

Działalność przemysłowa człowieka ma niewątpliwy wpływ na występowanie metali ciężkich w środowisku. Węglowodory aromatyczne (np. benzen czy toluen) to składniki smogu, które zostają w powietrzu w przypadku palenia w kominku lub niepełnego spalania spalin samochodowych. Ich występowanie na co dzień najbardziej odczuwają mieszkańcy Krakowa - miasta o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce i trzecim z największych w Europie (po dwóch miastach Bułgarskich). Prawdopodobnie to skłoniło dr Hajnalka Szentgyörgyi do prowadzenia analiz terenowych w kierunku zanieczyszczeniami węglowodorami aromatycznymi i metalami ciężkimi w dwóch lokalizacjach: na terenie Krakowa i w okolicach Olkusza (od huty cynku na północ).

Choć prowadzone były badania w różnych częściach świata na wpływ pestycydów na zycie pszczół, to warto podkreślić, że dotychczas nie odbyły się w kierunku wpływu węglowodorów aromatycznych i metali ciężkich na zapylacze. Jak mówi badaczka, w Polsce nie widać silnych zaników pszczół, w przeciwieństwie do innych obszarów. W Ameryce i w Chinach ten kierunek jest zauważalny. W Europie też występuje, ale z mniejszą intensywnością. 

"Pewne przesłanki mówią, ze życie w grupie, w rodzinie, może chronić organizmy przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń. W przypadku pszczół miodnych larwa nie dostaje pokarmu bezpośrednio ze środowiska, jest on przerobiony przez robotnice, produkujące mleczko pszczele, którym karmione są młode osobniki. W ten sposób może dojść do przefiltrowania pewnych zanieczyszczeń w ciele robotnicy. Larwy karmione takim czystszym pokarmem mogą być zdrowsze, niż larwy murarki, które takiego filtru nie mają. Te ostatnie wychowują się na pyłku zebranym przez samicę. Młody osobnik musi sobie radzić z takim poziomem zanieczyszczeń, jaki występuje w środowisku, w którym pokarm został zebrany. Owad może być gorszej jakości, a może w ogóle nie rozwinąć się na takim programie" - podkreśla dr Hajnalka Szentgyörgyi w rozmowie z PAP.

Doktor Hajnalka Szentgyörgyi ma doświadczenie w prowadzeniu badań związanych z zapylaczami. Jest jednym z ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), którzy opracowywali raport na temat zaniku pszczół na świecie.

Wyniki badań pozwolą uzyskać odpowiedź na pytanie: Czy smog szkodzi pszczołom, i jeżeli tak, to w jakim stopniu? Innymi słowy, dowiemy się z nich, jak pszczoły reagują na zanieczyszczenia i jak wpływa to na ich strategie życiowe. Czekamy na nie z niecierpliwością!

Opracowano na podstawie:

PAP, Naukowiec z Krakowa zbada, jak smog szkodzi pszczołom, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412790,naukowiec-z-krakowa-zbada-jak-smog-szkodzi-pszczolom.html, Data publikacji: 22.01.2017 r., Data odczytu: 26.01.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1852

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2017-01-27 07:39:48

najwiecej pszczol ginie w chinach tam sie nikt nie przejmuje tym co rolnik i przemysl stosuje i ze gina przez nich pszczoly i inne zapylacze stany sa nielepsze ale w mniejszym stopniu jest tam chemizacja, w obu krajach jest durzo miejsc bez owadow wlasnie przez to

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.