Portal Pszczelarski

Pszczoły w kulturze dawnej Słowiańszczyzny

pszczelarstwo w Polsce pasiecznik ciekawostki pszczelarskie wierzenia o pszczołach

Na stronie internetowej lubelskiego Teatru NN pojawił się bardzo ciekawy artykuł dotyczący wierzeń o pszczołach w tradycji ludowej Lubelszczyzny. Pszczelarze, którzy jednocześnie są miłośnikami historii i dawnej kultury, mogą dzięki niemu poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Pszczoły w kulturze dawnej Słowiańszczyzny były uznawane za istoty pochodzenia boskiego. Chociażby z tego powodu krzywdzenie tych owadów w jakikolwiek sposób było ciężkim grzechem. Troska o pasiekę była obowiązkiem pszczelarza obwarowanym społecznymi sankcjami. Posiadanie pasieki odczytywano jako duży przywilej. Zasadą, która wielu pszczelarzom znana jest do dziś, to brak możliwości targowania się podczas kupna roju, bo to zwiastowało problemy w hodowli i karę nałożoną na ich opiekuna.

Większość legend i przesądów związanych z pszczołami pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Po nastaniu chrześcijaństwa ich dużą część zaadoptowano do nowych warunków. Elementy wierzeń zostały związane także z Kościołem. Doniosłe znaczenie w medycynie ludowej przypisywano produktom pasiecznym, zwłaszcza miodowi. Wykorzystywano go również w potrawach obrzędowych. Pszczelarze dawniej mieli wysoką pozycję społeczną, często byli majętni. Wierzono, że to powodzenie zapewnia im diabeł, którego zwano czasami pasiecznikiem.

Opracowano na podstawie:
Teatr NN, Wierzenia o pszczołach w tradycji ludowej Lubelszczyzny, http://teatrnn.pl/leksykon/node/4787/wierzenia_o_pszczo%C5%82ach_w_tradycji_ludowej_lubelszczyzny, data odczytu: 2017.01.18.Liczba wyświetleń artykułu: 2671

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-24 21:21:55

Czytałem kiedyś, że pszczelarz w dawnych czasach był bardzo dumnym tytułem (to się akurat do dzisiaj nie zmieniło). Był to też synonim uczciwości. Pszczelarz nie kradł, a jak ktoś okradł pszczelarza to rękę ucinano. Teraz też tak powinno być... :)  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie