Pszczoły w kulturze dawnej Słowiańszczyzny

Na stronie internetowej lubelskiego Teatru NN pojawił się bardzo ciekawy artykuł dotyczący wierzeń o pszczołach w tradycji ludowej Lubelszczyzny. Pszczelarze, którzy jednocześnie są miłośnikami historii i dawnej kultury, mogą dzięki niemu poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
Pszczoły w kulturze dawnej Słowiańszczyzny były uznawane za istoty pochodzenia boskiego. Chociażby z tego powodu krzywdzenie tych owadów w jakikolwiek sposób było ciężkim grzechem. Troska o pasiekę była obowiązkiem pszczelarza obwarowanym społecznymi sankcjami. Posiadanie pasieki odczytywano jako duży przywilej. Zasadą, która wielu pszczelarzom znana jest do dziś, to brak możliwości targowania się podczas kupna roju, bo to zwiastowało problemy w hodowli i karę nałożoną na ich opiekuna.
Większość legend i przesądów związanych z pszczołami pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Po nastaniu chrześcijaństwa ich dużą część zaadoptowano do nowych warunków. Elementy wierzeń zostały związane także z Kościołem. Doniosłe znaczenie w medycynie ludowej przypisywano produktom pasiecznym, zwłaszcza miodowi. Wykorzystywano go również w potrawach obrzędowych. Pszczelarze dawniej mieli wysoką pozycję społeczną, często byli majętni. Wierzono, że to powodzenie zapewnia im diabeł, którego zwano czasami pasiecznikiem.
Opracowano na podstawie:
Teatr NN, Wierzenia o pszczołach w tradycji ludowej Lubelszczyzny, http://teatrnn.pl/leksykon/node/4787/wierzenia_o_pszczo%C5%82ach_w_tradycji_ludowej_lubelszczyzny, data odczytu: 2017.01.18.
Liczba wyświetleń artykułu: 2671
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2017-01-24 21:21:55