Portal Pszczelarski

Pszczoły w kulturze dawnej Słowiańszczyzny

pszczelarstwo w Polsce pasiecznik ciekawostki pszczelarskie wierzenia o pszczołach

Na stronie internetowej lubelskiego Teatru NN pojawił się bardzo ciekawy artykuł dotyczący wierzeń o pszczołach w tradycji ludowej Lubelszczyzny. Pszczelarze, którzy jednocześnie są miłośnikami historii i dawnej kultury, mogą dzięki niemu poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Pszczoły w kulturze dawnej Słowiańszczyzny były uznawane za istoty pochodzenia boskiego. Chociażby z tego powodu krzywdzenie tych owadów w jakikolwiek sposób było ciężkim grzechem. Troska o pasiekę była obowiązkiem pszczelarza obwarowanym społecznymi sankcjami. Posiadanie pasieki odczytywano jako duży przywilej. Zasadą, która wielu pszczelarzom znana jest do dziś, to brak możliwości targowania się podczas kupna roju, bo to zwiastowało problemy w hodowli i karę nałożoną na ich opiekuna.

Większość legend i przesądów związanych z pszczołami pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Po nastaniu chrześcijaństwa ich dużą część zaadoptowano do nowych warunków. Elementy wierzeń zostały związane także z Kościołem. Doniosłe znaczenie w medycynie ludowej przypisywano produktom pasiecznym, zwłaszcza miodowi. Wykorzystywano go również w potrawach obrzędowych. Pszczelarze dawniej mieli wysoką pozycję społeczną, często byli majętni. Wierzono, że to powodzenie zapewnia im diabeł, którego zwano czasami pasiecznikiem.

Opracowano na podstawie:
Teatr NN, Wierzenia o pszczołach w tradycji ludowej Lubelszczyzny, http://teatrnn.pl/leksykon/node/4787/wierzenia_o_pszczo%C5%82ach_w_tradycji_ludowej_lubelszczyzny, data odczytu: 2017.01.18.Liczba wyświetleń artykułu: 2187

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-01-24 21:21:55

Czytałem kiedyś, że pszczelarz w dawnych czasach był bardzo dumnym tytułem (to się akurat do dzisiaj nie zmieniło). Był to też synonim uczciwości. Pszczelarz nie kradł, a jak ktoś okradł pszczelarza to rękę ucinano. Teraz też tak powinno być... :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.