Portal Pszczelarski

Powietrze z ula - czy jest potwierdzenie właściwości?

pszczelarstwo małopolskie Rajmund Sokół powietrze ulowe powietrze z ula apiterapia Stanisław Lenard Koło Pszczelarzy w Moszczenicy apiinhalacja uloterapia domek do apiterapii

Profesor Rajmund Sokół, kierownik Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, już od lat przekonuje, że powietrze z ula ma właściwości lecznicze. Na razie brakuje jednak badań potwierdzających tę tezę.

Artykuł na temat zdrowego powietrza produkowanego przez pszczoły ukazał się na łamach portalu Strefa Agro. Stanisław Lenard, który jest prezesem Koła Pszczelarzy w Moszczenicy (powiat gorlicki), zachęcony działaniami pszczelarzy na Ukrainie, cztery lata temu samodzielnie zbudował domek do apiterapii. Z domku korzysta sam konstruktor oraz jego rodzina. Pomimo prowadzenia zapisków odnoszących się do stanu zdrowia osób oddychających powietrzem z ula, na razie trudno wyciągnąć jakieś wnioski. Aby mieszkańcy wsi Moszczenica mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat apiterapii, Stanisław Lenard zaprosił do siebie profesora Sokoła, który w trakcie odwiedzin wygłosił dwa wykłady. Jeden z nich był stricte związany z powietrzem ulowym.

Profesor Sokół pierwszy raz z wykorzystywaniem pszczół w nietypowy sposób spotkał się podczas podróży do Rosji. Tam niektórzy ule w domach wykorzystują jako naturalną klimatyzację. Po powrocie do Polski, profesor postanowił wykorzystać uzyskaną wiedzę i przeprowadził eksperyment, który stwierdził jonizację w całym uprzednio przygotowanym pomieszczeniu, w którym znalazł się ul i to w czasie zaledwie trzech godzin. Dalsze badania były przeprowadzone w Szwajcarii. Nie dały one jednoznacznych rezultatów.

Nadal jednak brakuje naukowych podstaw do wykorzystywania powietrza ulowego. Z pewnością samo słuchanie brzęczenia owadów działa uspokajająco, dlatego z takiej metody korzystają muzycy Filharmonii Wiedeńskiej. Niestety, sama praca przy pszczołach nie ma żadnego zbawiennego wpływu na stan zdrowia, a pszczelarze żyją podobnie jak inni ludzie.

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zdrowie dzięki powietrzu od pszczół?, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/galeria/zdrowie-dzieki-powietrzu-od-pszczol, data publikacji: 2017.01.17, data odczytu: 2017.01.18.Liczba wyświetleń artykułu: 5557

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-24 21:19:30

Bardzo ciekawy tekst. Mi się wydaje, że powietrze ulowe ma lecznicze właściwości. Pszczelarze zwykle dłużej żyją i to już jest chyba pierwszy dobry znak :)  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom