Portal Pszczelarski

Powietrze z ula - czy jest potwierdzenie właściwości?

pszczelarstwo małopolskie Rajmund Sokół powietrze ulowe powietrze z ula apiterapia Stanisław Lenard Koło Pszczelarzy w Moszczenicy apiinhalacja uloterapia domek do apiterapii

Profesor Rajmund Sokół, kierownik Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, już od lat przekonuje, że powietrze z ula ma właściwości lecznicze. Na razie brakuje jednak badań potwierdzających tę tezę.

Artykuł na temat zdrowego powietrza produkowanego przez pszczoły ukazał się na łamach portalu Strefa Agro. Stanisław Lenard, który jest prezesem Koła Pszczelarzy w Moszczenicy (powiat gorlicki), zachęcony działaniami pszczelarzy na Ukrainie, cztery lata temu samodzielnie zbudował domek do apiterapii. Z domku korzysta sam konstruktor oraz jego rodzina. Pomimo prowadzenia zapisków odnoszących się do stanu zdrowia osób oddychających powietrzem z ula, na razie trudno wyciągnąć jakieś wnioski. Aby mieszkańcy wsi Moszczenica mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat apiterapii, Stanisław Lenard zaprosił do siebie profesora Sokoła, który w trakcie odwiedzin wygłosił dwa wykłady. Jeden z nich był stricte związany z powietrzem ulowym.

Profesor Sokół pierwszy raz z wykorzystywaniem pszczół w nietypowy sposób spotkał się podczas podróży do Rosji. Tam niektórzy ule w domach wykorzystują jako naturalną klimatyzację. Po powrocie do Polski, profesor postanowił wykorzystać uzyskaną wiedzę i przeprowadził eksperyment, który stwierdził jonizację w całym uprzednio przygotowanym pomieszczeniu, w którym znalazł się ul i to w czasie zaledwie trzech godzin. Dalsze badania były przeprowadzone w Szwajcarii. Nie dały one jednoznacznych rezultatów.

Nadal jednak brakuje naukowych podstaw do wykorzystywania powietrza ulowego. Z pewnością samo słuchanie brzęczenia owadów działa uspokajająco, dlatego z takiej metody korzystają muzycy Filharmonii Wiedeńskiej. Niestety, sama praca przy pszczołach nie ma żadnego zbawiennego wpływu na stan zdrowia, a pszczelarze żyją podobnie jak inni ludzie.

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zdrowie dzięki powietrzu od pszczół?, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/galeria/zdrowie-dzieki-powietrzu-od-pszczol, data publikacji: 2017.01.17, data odczytu: 2017.01.18.Liczba wyświetleń artykułu: 4990

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-01-24 21:19:30

Bardzo ciekawy tekst. Mi się wydaje, że powietrze ulowe ma lecznicze właściwości. Pszczelarze zwykle dłużej żyją i to już jest chyba pierwszy dobry znak :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.