Portal Pszczelarski

Powietrze z ula - czy jest potwierdzenie właściwości?

pszczelarstwo małopolskie Rajmund Sokół powietrze ulowe powietrze z ula apiterapia Stanisław Lenard Koło Pszczelarzy w Moszczenicy apiinhalacja uloterapia domek do apiterapii

Profesor Rajmund Sokół, kierownik Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, już od lat przekonuje, że powietrze z ula ma właściwości lecznicze. Na razie brakuje jednak badań potwierdzających tę tezę.

Artykuł na temat zdrowego powietrza produkowanego przez pszczoły ukazał się na łamach portalu Strefa Agro. Stanisław Lenard, który jest prezesem Koła Pszczelarzy w Moszczenicy (powiat gorlicki), zachęcony działaniami pszczelarzy na Ukrainie, cztery lata temu samodzielnie zbudował domek do apiterapii. Z domku korzysta sam konstruktor oraz jego rodzina. Pomimo prowadzenia zapisków odnoszących się do stanu zdrowia osób oddychających powietrzem z ula, na razie trudno wyciągnąć jakieś wnioski. Aby mieszkańcy wsi Moszczenica mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat apiterapii, Stanisław Lenard zaprosił do siebie profesora Sokoła, który w trakcie odwiedzin wygłosił dwa wykłady. Jeden z nich był stricte związany z powietrzem ulowym.

Profesor Sokół pierwszy raz z wykorzystywaniem pszczół w nietypowy sposób spotkał się podczas podróży do Rosji. Tam niektórzy ule w domach wykorzystują jako naturalną klimatyzację. Po powrocie do Polski, profesor postanowił wykorzystać uzyskaną wiedzę i przeprowadził eksperyment, który stwierdził jonizację w całym uprzednio przygotowanym pomieszczeniu, w którym znalazł się ul i to w czasie zaledwie trzech godzin. Dalsze badania były przeprowadzone w Szwajcarii. Nie dały one jednoznacznych rezultatów.

Nadal jednak brakuje naukowych podstaw do wykorzystywania powietrza ulowego. Z pewnością samo słuchanie brzęczenia owadów działa uspokajająco, dlatego z takiej metody korzystają muzycy Filharmonii Wiedeńskiej. Niestety, sama praca przy pszczołach nie ma żadnego zbawiennego wpływu na stan zdrowia, a pszczelarze żyją podobnie jak inni ludzie.

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zdrowie dzięki powietrzu od pszczół?, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/galeria/zdrowie-dzieki-powietrzu-od-pszczol, data publikacji: 2017.01.17, data odczytu: 2017.01.18.Liczba wyświetleń artykułu: 5285

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-24 21:19:30

Bardzo ciekawy tekst. Mi się wydaje, że powietrze ulowe ma lecznicze właściwości. Pszczelarze zwykle dłużej żyją i to już jest chyba pierwszy dobry znak :)  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia