Portal Pszczelarski

Powietrze z ula - czy jest potwierdzenie właściwości?

pszczelarstwo małopolskie Rajmund Sokół powietrze ulowe powietrze z ula apiterapia Stanisław Lenard Koło Pszczelarzy w Moszczenicy apiinhalacja uloterapia domek do apiterapii

Profesor Rajmund Sokół, kierownik Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, już od lat przekonuje, że powietrze z ula ma właściwości lecznicze. Na razie brakuje jednak badań potwierdzających tę tezę.

Artykuł na temat zdrowego powietrza produkowanego przez pszczoły ukazał się na łamach portalu Strefa Agro. Stanisław Lenard, który jest prezesem Koła Pszczelarzy w Moszczenicy (powiat gorlicki), zachęcony działaniami pszczelarzy na Ukrainie, cztery lata temu samodzielnie zbudował domek do apiterapii. Z domku korzysta sam konstruktor oraz jego rodzina. Pomimo prowadzenia zapisków odnoszących się do stanu zdrowia osób oddychających powietrzem z ula, na razie trudno wyciągnąć jakieś wnioski. Aby mieszkańcy wsi Moszczenica mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat apiterapii, Stanisław Lenard zaprosił do siebie profesora Sokoła, który w trakcie odwiedzin wygłosił dwa wykłady. Jeden z nich był stricte związany z powietrzem ulowym.

Profesor Sokół pierwszy raz z wykorzystywaniem pszczół w nietypowy sposób spotkał się podczas podróży do Rosji. Tam niektórzy ule w domach wykorzystują jako naturalną klimatyzację. Po powrocie do Polski, profesor postanowił wykorzystać uzyskaną wiedzę i przeprowadził eksperyment, który stwierdził jonizację w całym uprzednio przygotowanym pomieszczeniu, w którym znalazł się ul i to w czasie zaledwie trzech godzin. Dalsze badania były przeprowadzone w Szwajcarii. Nie dały one jednoznacznych rezultatów.

Nadal jednak brakuje naukowych podstaw do wykorzystywania powietrza ulowego. Z pewnością samo słuchanie brzęczenia owadów działa uspokajająco, dlatego z takiej metody korzystają muzycy Filharmonii Wiedeńskiej. Niestety, sama praca przy pszczołach nie ma żadnego zbawiennego wpływu na stan zdrowia, a pszczelarze żyją podobnie jak inni ludzie.

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zdrowie dzięki powietrzu od pszczół?, http://www.strefaagro.gazetakrakowska.pl/galeria/zdrowie-dzieki-powietrzu-od-pszczol, data publikacji: 2017.01.17, data odczytu: 2017.01.18.Liczba wyświetleń artykułu: 6487

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-24 21:19:30

Bardzo ciekawy tekst. Mi się wydaje, że powietrze ulowe ma lecznicze właściwości. Pszczelarze zwykle dłużej żyją i to już jest chyba pierwszy dobry znak :)  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie