Portal Pszczelarski

Marketing pszczelarski w praktyce – promocja

Na zdjęciu: słoiki z miodem - jeden na drugim. Źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com/-RcrSBsdzIrE/ToQvuldx9PI/AAAAAAAAA2s/OTqTYNkRw94/s1600/HoneyJars_ROW1889650946_20110929.jpg Autorzy zdjęcia: Leser, Nicolas/Corbis

marketing pszczelarski promocja w pszczelarstwie sprzedaż miodu promocja miodu opakowanie produktu pszczelego

Marketing pszczelarski w praktyce – promocja

W jaki sposób pszczelarz powinien promować swoje produkty, by zwiększyć dochodowość swojego gospodarstwa pasiecznego? Ma do tego sporo narzędzi, z których umiejętne korzystanie pozwoli na osiągnięcie większych zysków, a o to przecież w marketingu, nie tylko pszczelarskim, chodzi.

Zdarza się wśród pszczelarzy stwierdzenie, że ich produkt jest tak dobry, że nie potrzebuje żadnej formy promocji. To błąd – nie umniejszając jakości produktu trzeba obiektywnie stwierdzić, że nawet najlepszy produkt nie będzie miał swojego rynku zbytu, jeśli konsumenci nie będą o nim wiedzieli. Dlaczego produkty z jednej pasieki sprzedają się lepiej, a inne gorzej, pomimo że znajdują się na tym samym terenie i pszczoły latają na takie same pożytki? Bo inne jest podejście właścicieli pasieki do wytwarzanych przez siebie produktów. Podczas gdy jeden dba o rynek zbytu wśród znajomych czy mieszkańców tej samej miejscowości, drugi stawia na promocję na szerszą skalę – sprzedaje miód bezpośrednio i przez internet, tworzy chwytliwe hasła promocyjne, którymi reklamuje się w lokalnych i regionalnych środkach przekazu, jeździ na targi, festyny i inne imprezy, które promują żywność naturalna i tradycyjną. Dba po prostu o stałe poszerzanie rynku zbytu i wzrost liczby klientów.

Skupmy się na kilku aspektach promocji miodu w praktyce. Po pierwsze – opakowanie. Wyobraźmy sobie dowolne targi produktów spożywczych czy nawet lokalny festyn, mający na celu sprzedaż miodu. Na kilku lub kilkunastu stoiskach same miody – i te same miody pod kątem rodzaju czy odmiany. Do którego stoiska podejdzie potencjalny klient? Wbrew pozorom nie tego, które jest najbliżej wejścia, ale tego, które pozytywnie wyróżnia się w tłumie. W promocji produktów pszczelarskich, podobnie jak w przypadku innych produktów żywnościowych i nie tylko, warto brać pod uwagę zachowania i reakcje konsumenta. A ten poszukuje produktu unikalnego, doskonałej jakości, ale też ładnie i ciekawie opakowanego. Opakowanie i etykietka powinny być profesjonalnie przygotowane. Dawno już minęły czasy, że wystarczyły zwykłe słoiki czy etykietki robione z kartek zapisanych długopisem czy drukowanych na domowej drukarce. Dziś opakowanie i etykietka mają ogromną moc, warto o tym wiedzieć, jeśli planujemy wyjść klientom naprzeciw.

Stałym elementem promocji miodu powinna być także reklama. Chodzi o to, by zachęcić klienta do zakupu produktu i poinformowanie go, że nasz produkt jest lepszy od konkurencji. W przypadku reklamy warto korzystać zarówno z tradycyjnych, jak i innowacyjnych form reklamy produktów. Co może zrobić pszczelarz, który ma ograniczone fundusze na reklamę i nie może pozwolić sobie na artykuły promocyjne w mediach? Może reklamować swoje produkty w inny sposób – postawić ciekawy banner przy drodze prowadzącej do gospodarstwa, zadbać o identyfikację wizualną samochodu, którym się porusza (oczywiście z wszystkimi namiarami), a także zadbać o umiejętną promocję w internecie. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach to pierwsze miejsce, w którym klient szuka informacji o jakimkolwiek produkcie. Od kilku lat pokutuje nawet stwierdzenie, że kogo nie ma w internecie, ten nie istnieje – zadbajmy więc nie tylko o samo istnienie, ale też o to, by o naszym istnieniu dowiedziało się jak najwięcej osób. Każda z nich może być potencjalnym klientem, z którym – pod warunkiem zadowolenia z produktu – przyjdą kolejni.

Zobacz również:

Marketing pszczelarski w teorii - promocja

Marketing mix w pszczelarstwie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 7213

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Szkolenie Pszczelarskie w Domu Pszczelarza w Kamiannej 2017 - II turnus

Polscy producenci żywności z silną pozycją na zagranicznych rynkach. Potrafią się dostosować do lokalnych odbiorców

Wzrosło bezpieczeństwo żywności w Polsce. Poprawiła się zwłaszcza jej dostępność

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?