Portal Pszczelarski

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Sułkowie przykładem troski o pszczoły

pszczelarstwo małopolskie współpraca rolno-pszczelarska Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Sułkowie

Na portalu Wiadomości Rolnicze Polska został zamieszczony reportaż z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sułkowie, która ma niemalże 40-letnią tradycję w uprawie roślinnej. Dzięki niemu można poznać przepis na pozytywną koegzystencję pszczelarzy i rolników.

Na wysokie plony rzepaku wpływ ma bardzo wiele czynników. Istotne jest także podejmowanie działań zgodnych z naturą, w tym zapylanie upraw za pośrednictwem pszczół. Ryszard Ślepecki, prezes zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sułkowie, w rozmowie wspomina, że ważne jest stosowanie insektycydów bezpiecznych dla owadów zapylających. Na polach należących do spółdzielni każdego roku wystawiane są ule. Na kwiaty rzepaku stosowany jest środek Mospilan 20 SP, który jest bezpieczny dla pszczół. Jednak mimo wszystko opryski prowadzone są jedynie w nocy, gdy pszczoły zakończą obloty. Takie podejście sprawia, że w trakcie uprawy rolnej nie cierpią owady, a rolnicy i pszczelarze doskonale współpracują.

Opracowano na podstawie:
Wiadomości Rolnicze Polska, Tradycja i nowoczesność, http://www.wrp.pl/tradycja-i-nowoczesnosc/, data publikacji: 2017.01.13, data odczytu: 2017.01.13.



Liczba wyświetleń artykułu: 2233

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych