Portal Pszczelarski

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Sułkowie przykładem troski o pszczoły

pszczelarstwo małopolskie współpraca rolno-pszczelarska Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Sułkowie

Na portalu Wiadomości Rolnicze Polska został zamieszczony reportaż z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sułkowie, która ma niemalże 40-letnią tradycję w uprawie roślinnej. Dzięki niemu można poznać przepis na pozytywną koegzystencję pszczelarzy i rolników.

Na wysokie plony rzepaku wpływ ma bardzo wiele czynników. Istotne jest także podejmowanie działań zgodnych z naturą, w tym zapylanie upraw za pośrednictwem pszczół. Ryszard Ślepecki, prezes zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sułkowie, w rozmowie wspomina, że ważne jest stosowanie insektycydów bezpiecznych dla owadów zapylających. Na polach należących do spółdzielni każdego roku wystawiane są ule. Na kwiaty rzepaku stosowany jest środek Mospilan 20 SP, który jest bezpieczny dla pszczół. Jednak mimo wszystko opryski prowadzone są jedynie w nocy, gdy pszczoły zakończą obloty. Takie podejście sprawia, że w trakcie uprawy rolnej nie cierpią owady, a rolnicy i pszczelarze doskonale współpracują.

Opracowano na podstawie:
Wiadomości Rolnicze Polska, Tradycja i nowoczesność, http://www.wrp.pl/tradycja-i-nowoczesnosc/, data publikacji: 2017.01.13, data odczytu: 2017.01.13.



Liczba wyświetleń artykułu: 2196

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie