Portal Pszczelarski

Rolnictwo miejskie - nowy typ wytwarzania produktów żywnościowych

pszczelarstwo w Polsce rolnictwo miejskie pszczelarstwo miejskie

Coraz wyższy poziom urbanizacji i przenoszenia się ludności ze wsi do miast, powoduje pojawianie coraz większych oznak tak zwanego rolnictwa miejskiego, którego widomą oznaką jest miejskie pszczelarstwo. Zatroszczenie się o uniezależnienie od wsi i jej płodów rolnych obecnie wydaje się być jedynie mrzonką, ale niewykluczone, że w przyszłości ten scenariusz się spełni.

Osoby propagujące rolnictwo miejskie przekonują, że ten typ wytwarzania produktów jest odpowiedzią na wyzwania XXI wieku. Produkcja żywności w miastach minimalizuje koszty związane z transportem i magazynowaniem produktów. Zwolennicy takiego modelu, w tym miejscy pszczelarze przekonują, że tworzone w ten sposób zasoby są ekologiczne i zapewniają maksymalną ochronę środowiska naturalnego. Miejskie pszczelarstwo ma służyć integracji społecznej, a także zwracać uwagę na problemy tych owadów. Podobna idea przyświeca zwolennikom miejskiej produkcji roślinnej i hodowli zwierząt. Miejskie rolnictwo może wpłynąć na obniżenie kosztów produktów spożywczych i w przyszłości pomóc z różnymi problemami (na przykład kurczeniem się powierzchni gruntów rolnych).

Opracowano na podstawie:
Sady Ogrody, Rolnictwo miejskie - chwilowa moda czy niedaleka przyszłość?, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/rolnictwo_miejskie_chwilowa_moda_czy_niedaleka_przyszlosc,8348.html, data publikacji: 2017.01.11, data odczytu: 2017.01.12.Liczba wyświetleń artykułu: 1405

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę