Rolnictwo miejskie - nowy typ wytwarzania produktów żywnościowych
Coraz wyższy poziom urbanizacji i przenoszenia się ludności ze wsi do miast, powoduje pojawianie coraz większych oznak tak zwanego rolnictwa miejskiego, którego widomą oznaką jest miejskie pszczelarstwo. Zatroszczenie się o uniezależnienie od wsi i jej płodów rolnych obecnie wydaje się być jedynie mrzonką, ale niewykluczone, że w przyszłości ten scenariusz się spełni.
Osoby propagujące rolnictwo miejskie przekonują, że ten typ wytwarzania produktów jest odpowiedzią na wyzwania XXI wieku. Produkcja żywności w miastach minimalizuje koszty związane z transportem i magazynowaniem produktów. Zwolennicy takiego modelu, w tym miejscy pszczelarze przekonują, że tworzone w ten sposób zasoby są ekologiczne i zapewniają maksymalną ochronę środowiska naturalnego. Miejskie pszczelarstwo ma służyć integracji społecznej, a także zwracać uwagę na problemy tych owadów. Podobna idea przyświeca zwolennikom miejskiej produkcji roślinnej i hodowli zwierząt. Miejskie rolnictwo może wpłynąć na obniżenie kosztów produktów spożywczych i w przyszłości pomóc z różnymi problemami (na przykład kurczeniem się powierzchni gruntów rolnych).
Opracowano na podstawie:
Sady Ogrody, Rolnictwo miejskie - chwilowa moda czy niedaleka przyszłość?, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/rolnictwo_miejskie_chwilowa_moda_czy_niedaleka_przyszlosc,8348.html, data publikacji: 2017.01.11, data odczytu: 2017.01.12.
Liczba wyświetleń artykułu: 1745
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!