Portal Pszczelarski

Obowiązuje ustawa umożliwiająca sprzedaż bezpośrednią produktów żywnościowych

pszczelarstwo w Polsce sprzedaż bezpośrednia opodatkowanie pasieki podatki w pszczelarstwie

Pierwszego stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa umożliwiająca bezpośrednią sprzedaż produktów żywnościowych. Zostały do niej wydane rozporządzenia wykonawcze, więc osoby zajmujące się wytworem artykułów spożywczych i nie tylko, w tym pszczelarze, mogą rozpocząć taką działalność.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową, podczas konferencji zorganizowanej 29 grudnia 2016 roku, wiceminister rolnictwa Ewa Lech odparła zarzut dotyczący braku przepisów wykonawczych do ustawy, związanych z określeniem warunków higienicznych takiej produkcji rolnej. W opinii wiceminister nie jest konieczne wydanie takich przepisów, ponieważ warunki dotyczące wytwarzania żywności zostały już zawarte w unijnych przepisach obowiązujących na terenie Polski wprost (rozporządzenie 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych).

Rolnik, w tym także pszczelarz, który byłby zainteresowany sprzedawaniem samodzielnie swoich produktów, musi na 30 dni przed rozpoczęciem sprzedaży zarejestrować swoją działalność, w tym złożyć wniosek do powiatowego lekarza weterynarii. Inspekcja Weterynaryjna w ramach brzmienia ustawy ma być organem odpowiedzialnym za nadzór nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak miód.

Przypominamy, że w ramach ustawy kwota do 20 tysięcy złotych uzyskana w ramach handlu detalicznego jest nieopodatkowana. W razie przekroczenia tej sumy, podatek od obrotu wynosi 2 procent. Pszczelarz może zapisywać rachunki w zwykłym zeszycie, uwzględniając jedynie typ sprzedanego produktu, datę sprzedaży i zapłaconą kwotę.

Opracowano na podstawie:
Polskie Radio, Jurgiel: od stycznia rolnicy mogą bez przeszkód sprzedawać własną żywność, http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1709538,Jurgiel-od-stycznia-rolnicy-moga-bez-przeszkod-sprzedawac-wlasna-zywnosc, data publikacji: 2016.12.29, data odczytu: 2017.01.09.Liczba wyświetleń artykułu: 1467

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.