Portal Pszczelarski

Obowiązuje ustawa umożliwiająca sprzedaż bezpośrednią produktów żywnościowych

pszczelarstwo w Polsce sprzedaż bezpośrednia opodatkowanie pasieki podatki w pszczelarstwie

Pierwszego stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa umożliwiająca bezpośrednią sprzedaż produktów żywnościowych. Zostały do niej wydane rozporządzenia wykonawcze, więc osoby zajmujące się wytworem artykułów spożywczych i nie tylko, w tym pszczelarze, mogą rozpocząć taką działalność.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową, podczas konferencji zorganizowanej 29 grudnia 2016 roku, wiceminister rolnictwa Ewa Lech odparła zarzut dotyczący braku przepisów wykonawczych do ustawy, związanych z określeniem warunków higienicznych takiej produkcji rolnej. W opinii wiceminister nie jest konieczne wydanie takich przepisów, ponieważ warunki dotyczące wytwarzania żywności zostały już zawarte w unijnych przepisach obowiązujących na terenie Polski wprost (rozporządzenie 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych).

Rolnik, w tym także pszczelarz, który byłby zainteresowany sprzedawaniem samodzielnie swoich produktów, musi na 30 dni przed rozpoczęciem sprzedaży zarejestrować swoją działalność, w tym złożyć wniosek do powiatowego lekarza weterynarii. Inspekcja Weterynaryjna w ramach brzmienia ustawy ma być organem odpowiedzialnym za nadzór nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak miód.

Przypominamy, że w ramach ustawy kwota do 20 tysięcy złotych uzyskana w ramach handlu detalicznego jest nieopodatkowana. W razie przekroczenia tej sumy, podatek od obrotu wynosi 2 procent. Pszczelarz może zapisywać rachunki w zwykłym zeszycie, uwzględniając jedynie typ sprzedanego produktu, datę sprzedaży i zapłaconą kwotę.

Opracowano na podstawie:
Polskie Radio, Jurgiel: od stycznia rolnicy mogą bez przeszkód sprzedawać własną żywność, http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1709538,Jurgiel-od-stycznia-rolnicy-moga-bez-przeszkod-sprzedawac-wlasna-zywnosc, data publikacji: 2016.12.29, data odczytu: 2017.01.09.Liczba wyświetleń artykułu: 1589

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Antoni Rybakiewicz - wywiad z pszczelarzem

VII Miodowe Lato Kłodzka

Zbiory miodu na Podkarpaciu w 2013 r.

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim