Portal Pszczelarski

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Na zdjęciu: podstawowy sprzęt pszczelarski. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/-Q3FZppsWg_Y/UqUcGgoyqBI/AAAAAAAAAPQ/VxX17cLfgMM/s1600/IMG_0053.JPG

młody pszczelarz zakładanie pasieki sprzęt pszczelarski pracownia pasieczna wyposażenie gospodarstwa pasiecznego

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Początki w pszczelarstwie bywają trudne szczególnie dla tych osób, u których w rodzinie nie było tradycji pszczelarskich. Nie dość, że hodowli pszczół muszą uczyć się od podstaw, to jeszcze założenie pasieki to spory wydatek, którego nie można odsunąć w czasie.

Kto zabiera się za hodowlę pszczół, musi mieć przygotowany cały sprzęt pasieczny. Zakup rodziny pszczelej to ostatni element prac przygotowawczych. Najpierw potrzebny jest ul, choćby niewielka pracownia pasieczna, sprzęt do prac przy ulu i do wirowania miodu oraz ubranie ochronne, bez którego lepiej nie podchodzić do ula.

Najdroższym elementem tej pasiecznej układanki są sprzęty w pracowni pasiecznej – miodarka, odstojnik nierdzewny, wiadra, sita, odsklepiacz widelcowy to łączny koszt co najmniej 2500 zł. Do tego dochodzi ul – można zbudować go samemu, jednak brak doświadczenia może spowodować spore błędy wykonawcze. Na drobny sprzęt do znakowania matek potrzeba około 100 zł. Natomiast na wszelkie urządzenia dodatkowe i pomocnicze trzeba wydać około 350 zł. W tej kategorii znajdują się: kosz lub skrzynka do chwytania rójki, lutownica, spryskiwacz do wody, dłuta pszczelarskie, podkurzacz, węza, drut do nawijania ramek czy kwas octowy. Oczywiście wszystkie orientacyjne kwoty dotyczą sprzętu i urządzeń nowych. Przy odrobinie szczęścia można odkupić wszystko używane od kogoś, kto akurat kończy swoją przygodę z pszczołami. Dopiero, gdy mamy w pasiece przynajmniej podstawowe wyposażenie, możemy zabrać się za kupowanie uli i pszczół.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 150

Zobacz również:

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy

Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15940

Komentarze z forum pszczelarskiego

HeniekWaldoch 2019-06-04 13:36:36

W internecie pojawiła się nowa strona sprzętu marki Łysoń, dotycząca miodarek. Można łatwo porównać typy i parametry tego sprzętu, podaje link http://miodarkilyson.pl/  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ogórki z miodem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę