Portal Pszczelarski

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Na zdjęciu: podstawowy sprzęt pszczelarski. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/-Q3FZppsWg_Y/UqUcGgoyqBI/AAAAAAAAAPQ/VxX17cLfgMM/s1600/IMG_0053.JPG

młody pszczelarz zakładanie pasieki sprzęt pszczelarski pracownia pasieczna wyposażenie gospodarstwa pasiecznego

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Początki w pszczelarstwie bywają trudne szczególnie dla tych osób, u których w rodzinie nie było tradycji pszczelarskich. Nie dość, że hodowli pszczół muszą uczyć się od podstaw, to jeszcze założenie pasieki to spory wydatek, którego nie można odsunąć w czasie.

Kto zabiera się za hodowlę pszczół, musi mieć przygotowany cały sprzęt pasieczny. Zakup rodziny pszczelej to ostatni element prac przygotowawczych. Najpierw potrzebny jest ul, choćby niewielka pracownia pasieczna, sprzęt do prac przy ulu i do wirowania miodu oraz ubranie ochronne, bez którego lepiej nie podchodzić do ula.

Najdroższym elementem tej pasiecznej układanki są sprzęty w pracowni pasiecznej – miodarka, odstojnik nierdzewny, wiadra, sita, odsklepiacz widelcowy to łączny koszt co najmniej 2500 zł. Do tego dochodzi ul – można zbudować go samemu, jednak brak doświadczenia może spowodować spore błędy wykonawcze. Na drobny sprzęt do znakowania matek potrzeba około 100 zł. Natomiast na wszelkie urządzenia dodatkowe i pomocnicze trzeba wydać około 350 zł. W tej kategorii znajdują się: kosz lub skrzynka do chwytania rójki, lutownica, spryskiwacz do wody, dłuta pszczelarskie, podkurzacz, węza, drut do nawijania ramek czy kwas octowy. Oczywiście wszystkie orientacyjne kwoty dotyczą sprzętu i urządzeń nowych. Przy odrobinie szczęścia można odkupić wszystko używane od kogoś, kto akurat kończy swoją przygodę z pszczołami. Dopiero, gdy mamy w pasiece przynajmniej podstawowe wyposażenie, możemy zabrać się za kupowanie uli i pszczół.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 150

Zobacz również:

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy

Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14624

Komentarze z forum pszczelarskiego

HeniekWaldoch

2019-06-04 13:36:36

W internecie pojawiła się nowa strona sprzętu marki Łysoń, dotycząca miodarek. Można łatwo porównać typy i parametry tego sprzętu, podaje link http://miodarkilyson.pl/

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.