Portal Pszczelarski

Neonikotynidy - nowy kierunek badań nad CCD

pszczelarstwo w Polsce CCD masowe ginięcie pszczoł neonikotynidy Greenpeace

W ostatnim czasie pojawiło się dużo doniesień związanych z globalnym problemem wymierania pszczół. Podobnej tematyki podjął się portal Twój Wieczór.

Zgodnie z doniesieniami, naukowcy nadal nie stwierdzili przyczyn masowego wymierania pszczoły miodnej. Ani ocieplenie klimatu, ani chemizacja rolnictwa, ani istnienie wirusa dziesiątkującego pszczelą populację nie zostały jak dotychczas uznane za jednoznaczną przyczynę takiego stanu rzeczy. Najnowszy trop naukowy wskazuje na zatrucie owadów przez neonikotynidy, czyli powszechnie używane pestycydy. Są one w powszechnym użytku od lat 90-tych XX wieku. Jednak oprócz wzmocnienia roślin mają także znaczący skutek uboczny – obniżają odporność pszczół na obecność wirusów i pasożytów.

Chyba nikomu nie trzeba prezentować świata bez owadów zapylających. Przede wszystkim oznaczałoby to konieczność ręcznego zapylania roślin, co jest mniej efektywne i droższe, co wpłynęłoby niewątpliwie na cenę żywności. Brakuje również technicznego rozwiązania tej kwestii. Dzikie rośliny, na przykład jarzębina, nie mogłyby już dłużej owocować. Jest to wizja bardzo pesymistyczna, dlatego należy zrobić wszystko, by chronić pszczoły. Pszczelarze są głównymi orędownikami ochrony tych pożytecznych owadów, ale nadal należy uwrażliwiać społeczeństwo na ten problem. Zadania jak te, których podjął się Greenpeace, uwrażliwiają Polaków na los zapylaczy, służą także lepszemu poznaniu biologii owadów.

Opracowano na podstawie:
Twój Wieczór, Globalny problem: Masowe wymieranie pszczół, http://twojwieczor.pl/2017/01/05/globalny-problem-masowe-wymieranie-pszczol/, data publikacji: 2017.01.05, data odczytu: 2017.01.05.Liczba wyświetleń artykułu: 1581

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.