Portal Pszczelarski

Neonikotynidy - nowy kierunek badań nad CCD

pszczelarstwo w Polsce CCD masowe ginięcie pszczoł neonikotynidy Greenpeace

W ostatnim czasie pojawiło się dużo doniesień związanych z globalnym problemem wymierania pszczół. Podobnej tematyki podjął się portal Twój Wieczór.

Zgodnie z doniesieniami, naukowcy nadal nie stwierdzili przyczyn masowego wymierania pszczoły miodnej. Ani ocieplenie klimatu, ani chemizacja rolnictwa, ani istnienie wirusa dziesiątkującego pszczelą populację nie zostały jak dotychczas uznane za jednoznaczną przyczynę takiego stanu rzeczy. Najnowszy trop naukowy wskazuje na zatrucie owadów przez neonikotynidy, czyli powszechnie używane pestycydy. Są one w powszechnym użytku od lat 90-tych XX wieku. Jednak oprócz wzmocnienia roślin mają także znaczący skutek uboczny – obniżają odporność pszczół na obecność wirusów i pasożytów.

Chyba nikomu nie trzeba prezentować świata bez owadów zapylających. Przede wszystkim oznaczałoby to konieczność ręcznego zapylania roślin, co jest mniej efektywne i droższe, co wpłynęłoby niewątpliwie na cenę żywności. Brakuje również technicznego rozwiązania tej kwestii. Dzikie rośliny, na przykład jarzębina, nie mogłyby już dłużej owocować. Jest to wizja bardzo pesymistyczna, dlatego należy zrobić wszystko, by chronić pszczoły. Pszczelarze są głównymi orędownikami ochrony tych pożytecznych owadów, ale nadal należy uwrażliwiać społeczeństwo na ten problem. Zadania jak te, których podjął się Greenpeace, uwrażliwiają Polaków na los zapylaczy, służą także lepszemu poznaniu biologii owadów.

Opracowano na podstawie:
Twój Wieczór, Globalny problem: Masowe wymieranie pszczół, http://twojwieczor.pl/2017/01/05/globalny-problem-masowe-wymieranie-pszczol/, data publikacji: 2017.01.05, data odczytu: 2017.01.05.Liczba wyświetleń artykułu: 2040

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Ananas w czekoladowym cieście

Tosty na słodko