Portal Pszczelarski

Liczba pszczół w Polsce a potrzeby związane z zapylaniem roślin 2017

pszczelarstwo w Polsce Piotr Mrówka Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych zapylanie roślin

Pszczół jest wciąż zbyt mało. Obecną liczebność rodzin pszczelich szacuje się na 1 300 000, ale taka ilość nadal nie jest w stanie stuprocentowo zadbać o zapylenie wszystkich polskich roślin.

Piotr Mrówka, pełniący rolę prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, w rozmowie z Portalem Spożywczym zwrócił uwagę na ekonomiczny aspekt niedostatku pszczół. Okazuje się bowiem, że wartością tych owadów nie jest produkowany przez nie miód, ale właśnie ich rola w zapylaniu. Straty wynikające z niedostatku rodzin szacuje się na aż kilka miliardów złotych – więc kwotę naprawdę astronomiczną i przemawiającą do wyobraźni.

Obecnie pszczelarze, zwłaszcza osoby czerpiące swój stały dochód z prowadzenia pasieki, są niejako zmuszani do poszukiwania coraz to nowych metod, mogących wpłynąć na finansowe aspekty ich działalności. Są to jednak działania jednostkowe, które nie wpływają w dostatecznym wymiarze na ogólny stan pszczelarstwa polskiego. By go poprawić, konieczne jest działanie zewnętrzne, związane również z wpływem władzy. Tymczasem zbyt wiele energii wkłada się w działania polityczne, a zbyt mało w realną pomoc mającą wpływ na sytuację pszczelarstwa, a co za tym idzie – również liczbę naturalnych zapylaczy.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, W produkcji pszczelarskiej, od miodu ważniejsze jest zapylanie roślin, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/w-produkcji-pszczelarskiej-od-miodu-wazniejsze-jest-zapylanie-roslin,139034.html, data publikacji: 2017.01.05, data odczytu: 2017.01.05.Liczba wyświetleń artykułu: 2340

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-07 19:52:13

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły są bardzo pożyteczne. Nic ich nie zastąpi, choć pomysłów jest wiele.

oro54 2017-01-07 21:39:03

Tak naprawdę to nikt nie wie ile jest w Polsce zapylających rodzin pszczelich. W zależności od potrzeb szacuje się ilości od 800 000 do 1 300 000 rodzin. Nawet ta ilość która jest opłacona i zarejestrowana, nie odpowiada stanowi rzeczywistemu. Powód - refundacja. Podobnie było już w latach 70 do 80 XX w. Powód - przydział 15 kg cukru na jedną rodzinę, po za kartkami.

Bikej0909 2017-01-09 10:24:53

ja wiem ze jest zawyzona liczba, max jest 700-800tys  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Ryż cytrynowy z miodem

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Powietrze ulowe

Farbownik lekarski – roślina miododajna

Grzane piwo z miodem i propolisem

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem