Portal Pszczelarski

Liczba pszczół w Polsce a potrzeby związane z zapylaniem roślin 2017

pszczelarstwo w Polsce Piotr Mrówka Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych zapylanie roślin

Pszczół jest wciąż zbyt mało. Obecną liczebność rodzin pszczelich szacuje się na 1 300 000, ale taka ilość nadal nie jest w stanie stuprocentowo zadbać o zapylenie wszystkich polskich roślin.

Piotr Mrówka, pełniący rolę prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, w rozmowie z Portalem Spożywczym zwrócił uwagę na ekonomiczny aspekt niedostatku pszczół. Okazuje się bowiem, że wartością tych owadów nie jest produkowany przez nie miód, ale właśnie ich rola w zapylaniu. Straty wynikające z niedostatku rodzin szacuje się na aż kilka miliardów złotych – więc kwotę naprawdę astronomiczną i przemawiającą do wyobraźni.

Obecnie pszczelarze, zwłaszcza osoby czerpiące swój stały dochód z prowadzenia pasieki, są niejako zmuszani do poszukiwania coraz to nowych metod, mogących wpłynąć na finansowe aspekty ich działalności. Są to jednak działania jednostkowe, które nie wpływają w dostatecznym wymiarze na ogólny stan pszczelarstwa polskiego. By go poprawić, konieczne jest działanie zewnętrzne, związane również z wpływem władzy. Tymczasem zbyt wiele energii wkłada się w działania polityczne, a zbyt mało w realną pomoc mającą wpływ na sytuację pszczelarstwa, a co za tym idzie – również liczbę naturalnych zapylaczy.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, W produkcji pszczelarskiej, od miodu ważniejsze jest zapylanie roślin, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/w-produkcji-pszczelarskiej-od-miodu-wazniejsze-jest-zapylanie-roslin,139034.html, data publikacji: 2017.01.05, data odczytu: 2017.01.05.Liczba wyświetleń artykułu: 2270

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-01-07 19:52:13

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły są bardzo pożyteczne. Nic ich nie zastąpi, choć pomysłów jest wiele.

oro54

2017-01-07 21:39:03

Tak naprawdę to nikt nie wie ile jest w Polsce zapylających rodzin pszczelich. W zależności od potrzeb szacuje się ilości od 800 000 do 1 300 000 rodzin. Nawet ta ilość która jest opłacona i zarejestrowana, nie odpowiada stanowi rzeczywistemu. Powód - refundacja. Podobnie było już w latach 70 do 80 XX w. Powód - przydział 15 kg cukru na jedną rodzinę, po za kartkami.

Bikej0909

2017-01-09 10:24:53

ja wiem ze jest zawyzona liczba, max jest 700-800tys

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.