Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Liczba pszczół w Polsce a potrzeby związane z zapylaniem roślin 2017

pszczelarstwo w Polsce Piotr Mrówka Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych zapylanie roślin

Pszczół jest wciąż zbyt mało. Obecną liczebność rodzin pszczelich szacuje się na 1 300 000, ale taka ilość nadal nie jest w stanie stuprocentowo zadbać o zapylenie wszystkich polskich roślin.

Piotr Mrówka, pełniący rolę prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, w rozmowie z Portalem Spożywczym zwrócił uwagę na ekonomiczny aspekt niedostatku pszczół. Okazuje się bowiem, że wartością tych owadów nie jest produkowany przez nie miód, ale właśnie ich rola w zapylaniu. Straty wynikające z niedostatku rodzin szacuje się na aż kilka miliardów złotych – więc kwotę naprawdę astronomiczną i przemawiającą do wyobraźni.

Obecnie pszczelarze, zwłaszcza osoby czerpiące swój stały dochód z prowadzenia pasieki, są niejako zmuszani do poszukiwania coraz to nowych metod, mogących wpłynąć na finansowe aspekty ich działalności. Są to jednak działania jednostkowe, które nie wpływają w dostatecznym wymiarze na ogólny stan pszczelarstwa polskiego. By go poprawić, konieczne jest działanie zewnętrzne, związane również z wpływem władzy. Tymczasem zbyt wiele energii wkłada się w działania polityczne, a zbyt mało w realną pomoc mającą wpływ na sytuację pszczelarstwa, a co za tym idzie – również liczbę naturalnych zapylaczy.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, W produkcji pszczelarskiej, od miodu ważniejsze jest zapylanie roślin, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/w-produkcji-pszczelarskiej-od-miodu-wazniejsze-jest-zapylanie-roslin,139034.html, data publikacji: 2017.01.05, data odczytu: 2017.01.05.Liczba wyświetleń artykułu: 2606

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-07 19:52:13

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły są bardzo pożyteczne. Nic ich nie zastąpi, choć pomysłów jest wiele.

oro54 2017-01-07 21:39:03

Tak naprawdę to nikt nie wie ile jest w Polsce zapylających rodzin pszczelich. W zależności od potrzeb szacuje się ilości od 800 000 do 1 300 000 rodzin. Nawet ta ilość która jest opłacona i zarejestrowana, nie odpowiada stanowi rzeczywistemu. Powód - refundacja. Podobnie było już w latach 70 do 80 XX w. Powód - przydział 15 kg cukru na jedną rodzinę, po za kartkami.

Bikej0909 2017-01-09 10:24:53

ja wiem ze jest zawyzona liczba, max jest 700-800tys  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Podstawowy kurs o pszczołach i pszczelarstwie (2/5) 2015/2016

Adoptuj Pszczołę 3 - etap II

XXXIV Barzkowickie Targi Rolne Agro Pomerania 2022

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Konfitura z melona z imbirem i miodem