Portal Pszczelarski

Liczba pszczół w Polsce a potrzeby związane z zapylaniem roślin 2017

pszczelarstwo w Polsce Piotr Mrówka Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych zapylanie roślin

Pszczół jest wciąż zbyt mało. Obecną liczebność rodzin pszczelich szacuje się na 1 300 000, ale taka ilość nadal nie jest w stanie stuprocentowo zadbać o zapylenie wszystkich polskich roślin.

Piotr Mrówka, pełniący rolę prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, w rozmowie z Portalem Spożywczym zwrócił uwagę na ekonomiczny aspekt niedostatku pszczół. Okazuje się bowiem, że wartością tych owadów nie jest produkowany przez nie miód, ale właśnie ich rola w zapylaniu. Straty wynikające z niedostatku rodzin szacuje się na aż kilka miliardów złotych – więc kwotę naprawdę astronomiczną i przemawiającą do wyobraźni.

Obecnie pszczelarze, zwłaszcza osoby czerpiące swój stały dochód z prowadzenia pasieki, są niejako zmuszani do poszukiwania coraz to nowych metod, mogących wpłynąć na finansowe aspekty ich działalności. Są to jednak działania jednostkowe, które nie wpływają w dostatecznym wymiarze na ogólny stan pszczelarstwa polskiego. By go poprawić, konieczne jest działanie zewnętrzne, związane również z wpływem władzy. Tymczasem zbyt wiele energii wkłada się w działania polityczne, a zbyt mało w realną pomoc mającą wpływ na sytuację pszczelarstwa, a co za tym idzie – również liczbę naturalnych zapylaczy.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, W produkcji pszczelarskiej, od miodu ważniejsze jest zapylanie roślin, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/w-produkcji-pszczelarskiej-od-miodu-wazniejsze-jest-zapylanie-roslin,139034.html, data publikacji: 2017.01.05, data odczytu: 2017.01.05.



Liczba wyświetleń artykułu: 2923

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-07 19:52:13

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły są bardzo pożyteczne. Nic ich nie zastąpi, choć pomysłów jest wiele.

oro54 2017-01-07 21:39:03

Tak naprawdę to nikt nie wie ile jest w Polsce zapylających rodzin pszczelich. W zależności od potrzeb szacuje się ilości od 800 000 do 1 300 000 rodzin. Nawet ta ilość która jest opłacona i zarejestrowana, nie odpowiada stanowi rzeczywistemu. Powód - refundacja. Podobnie było już w latach 70 do 80 XX w. Powód - przydział 15 kg cukru na jedną rodzinę, po za kartkami.

Bikej0909 2017-01-09 10:24:53

ja wiem ze jest zawyzona liczba, max jest 700-800tys



  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Biały miód leśny z Mount Oku

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.