Portal Pszczelarski

Projekt polskiej sztucznej pszczoły potrzebuje inwestora

pszczelarstwo w Polsce sztuczna pszczoła b-droid

31 grudnia 2016 roku na antenie programu Panorama w telewizyjnej Dwójce, wyemitowano krótki reportaż dotyczący projektu polskiej sztucznej pszczoły. Okazuje się, że chociaż projekt powstał, są poważne problemy z jego realizacją.

Sztuczna pszczoła na razie nie opuściła laboratorium. Brakuje inwestorów, którzy chcieliby stworzyć firmę zajmującą się wprowadzeniem pszczoły do użytku i w perspektywie – czerpać z niej zyski. Bez tego naukowa wizja może się nie ziścić. Tym bardziej, że Politechnice Warszawskiej niemal dosłownie depczą po piętach naukowcy z Harvardu, którym także zależy na jak najszybszym wypuszczeniu podobnego projektu pszczoły do masowej produkcji.

W reportażu wypowiedzieli się także pszczelarze, którzy proponują, by jednak zamiast tworzyć sztuczne pszczoły, drogie w produkcji, zacząć większą uwagę przykładać do ratowania tych prawdziwych, dużo przecież tańszych. Tym bardziej, że owoce z roślin naturalnie zapylonych są smaczniejsze.

Opracowano na podstawie:
Panorama, Pszczoła made in Poland, http://panorama.tvp.pl/28432826/pszczola-made-in-poland, data publikacji: 2016.12.31, data odczytu: 2017.01.04.

Zobacz również:

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej



Liczba wyświetleń artykułu: 1741

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-07 19:51:05

Ciekawe w jaki sposób szukają. Słyszałem, że u naszych zagranicznych sąsiadów jest łatwiej pozyskać inwestora.



  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różowe stringi z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.