Portal Pszczelarski

Film o pszczołach WFOŚiGW w Olsztynie

Źródło obrazka: screen z materiału youtube.com/embed/_Q5Ik9F2pfo

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Zbigniew Lipiński pierzga propolis zupa pszczelarza przepis na krupnik krupnik z miodem przepis na krupnik z miodem film pszczelarski

Na portalu YouTube, na kanale należącym do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, ukazał się kolejny film z serii o tematyce przyrodniczej. Tym razem autorzy przedstawili w nim pszczoły.

Film jest krótkim wprowadzeniem do biologii pszczół i podstaw pszczelarstwa. Wystąpił w nim między innymi doktor Zbigniew Lipiński, właściciel pasieki, ale także naukowiec z Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, który już od trzydziestu lat zajmuje się badaniem pszczół. Opowiedział on o ciekawych zwyczajach owadów, również tych powiązanych z rosnącym zatruciem środowiska, czyli zasklepiania zanieczyszczonej pierzgi propolisem. Film jest ciekawą propozycją na pokazanie podstaw pszczelarstwa osobom, które nie mają z tą dziedziną wiedzy zbyt wiele wspólnego. Proste wprowadzenie sprawdzi się doskonale.

Dzięki odcinkowi można również poznać przepis na ciekawą, nietypową zupę pszczelarza, pochodzącą z Warmii i Mazur – krupnik na słodko z miodem.

Opracowano na podstawie:
YouTube kanał Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, W służbie natury – Pszczoła, https://www.youtube.com/watch?v=_Q5Ik9F2pfo&feature=share, data publikacji: 2016.12.07, data odczytu: 2017.01.04.Liczba wyświetleń artykułu: 3433

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - miodność i plenność

Bartnictwo w Polsce - tradycja

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem