Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Film o pszczołach WFOŚiGW w Olsztynie

Źródło obrazka: screen z materiału youtube.com/embed/_Q5Ik9F2pfo

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Zbigniew Lipiński pierzga propolis zupa pszczelarza przepis na krupnik krupnik z miodem przepis na krupnik z miodem film pszczelarski

Na portalu YouTube, na kanale należącym do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, ukazał się kolejny film z serii o tematyce przyrodniczej. Tym razem autorzy przedstawili w nim pszczoły.

Film jest krótkim wprowadzeniem do biologii pszczół i podstaw pszczelarstwa. Wystąpił w nim między innymi doktor Zbigniew Lipiński, właściciel pasieki, ale także naukowiec z Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, który już od trzydziestu lat zajmuje się badaniem pszczół. Opowiedział on o ciekawych zwyczajach owadów, również tych powiązanych z rosnącym zatruciem środowiska, czyli zasklepiania zanieczyszczonej pierzgi propolisem. Film jest ciekawą propozycją na pokazanie podstaw pszczelarstwa osobom, które nie mają z tą dziedziną wiedzy zbyt wiele wspólnego. Proste wprowadzenie sprawdzi się doskonale.

Dzięki odcinkowi można również poznać przepis na ciekawą, nietypową zupę pszczelarza, pochodzącą z Warmii i Mazur – krupnik na słodko z miodem.

Opracowano na podstawie:
YouTube kanał Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, W służbie natury – Pszczoła, https://www.youtube.com/watch?v=_Q5Ik9F2pfo&feature=share, data publikacji: 2016.12.07, data odczytu: 2017.01.04.Liczba wyświetleń artykułu: 4030

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie