Portal Pszczelarski

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Na zdjęciu: pasieka amatorska. Źródło zdjęcia: beekeepers.asn.au/html/IllawarraWebPages/Images/IllawarraClubHives.JPG

młody pszczelarz zakup pszczół zakup uli zakładanie pasieki koszt zakupu pszczół koszt zakupu uli

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup rodziny pszczelej i uli to spory wydatek dla młodego pszczelarza. Początkujący musi wszystko sfinansować na własną rękę. Owszem są unijne programy wsparcia pszczelarstwa, jednak aby z nich skorzystać trzeba być, po pierwsze – zrzeszonym w jakimś związku czy innej organizacji, a po drugie – posiadaczem określonej liczby rodzin.

Początkujący pszczelarz zaczyna zwykle od jednej, góra dwóch lub trzech rodzin. Nie ma więc co liczyć na dofinansowanie, musi wyłożyć środki z własnej kieszeni. Sporym wydatkiem jest zakup ula – a to właśnie on musi być pierwszy, dopiero potem można pomyśleć o kupnie pszczół. Ceny uli wahają się w zależności od typu, materiału z jakiego są zbudowane, ilości korpusów czy elementów dodatkowych, a jednocześnie ułatwiających pracę. Najprostszy ul wielokorpusowy kosztuje około 200-250 zł. Można też kupić używany ul od pobliskiego pszczelarza, jednak w tym przypadku warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby wraz z tanim zakupem nie przywlec do swojej pasieki ogniska jakiejś pszczelej choroby.

Gdy ul już stoi i jest gotowy do przyjęcia rodziny, czas pomyśleć o kupnie pszczół. Odkład pszczeli kosztuje około 150 zł, natomiast pełna rodzina o średniej sile – co najmniej 250 zł. Ceny mogą być różne w zależności od linii hodowlanej, siły rodziny czy nawet pory roku. Warto jednak w tym przypadku odpuścić sobie pokusę oszczędzania. Nie kupujmy tanich pszczół w podejrzanie niskiej cenie, gdyż mogą okazać się mało wydajne lub z innych względów problemowe. Dobra, silna rodzina musi mieć swoją cenę, ale już w pierwszym roku koszt zakupu może zwrócić się podczas miodobrania.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 150

Zobacz również:

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego sprzętu wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 49610

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2014-11-23 17:13:14

Młodym najbardziej opłaca się kupować ule z pszczołami od pszczelarzy, którzy mają zamiar zakończyć swoją karierę pszczelarską. Jest taniej i można też liczyć na pomoc merytoryczną po zakupie. Polecam, ja tak zrobiłem i uważam to za najlepszą decyzję w życiu!

HeniekWaldoch 2019-06-04 13:38:05

Witam, Szukacie dla swojej pasieki miodarek, ale nie wiecie, którą wybrać, i jakie właściwości posiada każda z nich? Tutaj łatwo to sprawdzicie, przez porównywarkę Łysoń http://miodarkilyson.pl/ wszystko tam porównacie, każdy parametr, wielkość bębna, mocy, możliwości sterowania itp, bardzo przydatna rzecz. Jest to sprzęt marki Łysoń  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Żurawina z miodem i wanilią

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie