Portal Pszczelarski

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Na zdjęciu: pasieka amatorska. Źródło zdjęcia: beekeepers.asn.au/html/IllawarraWebPages/Images/IllawarraClubHives.JPG

młody pszczelarz zakup pszczół zakup uli zakładanie pasieki koszt zakupu pszczół koszt zakupu uli

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup rodziny pszczelej i uli to spory wydatek dla młodego pszczelarza. Początkujący musi wszystko sfinansować na własną rękę. Owszem są unijne programy wsparcia pszczelarstwa, jednak aby z nich skorzystać trzeba być, po pierwsze – zrzeszonym w jakimś związku czy innej organizacji, a po drugie – posiadaczem określonej liczby rodzin.

Początkujący pszczelarz zaczyna zwykle od jednej, góra dwóch lub trzech rodzin. Nie ma więc co liczyć na dofinansowanie, musi wyłożyć środki z własnej kieszeni. Sporym wydatkiem jest zakup ula – a to właśnie on musi być pierwszy, dopiero potem można pomyśleć o kupnie pszczół. Ceny uli wahają się w zależności od typu, materiału z jakiego są zbudowane, ilości korpusów czy elementów dodatkowych, a jednocześnie ułatwiających pracę. Najprostszy ul wielokorpusowy kosztuje około 200-250 zł. Można też kupić używany ul od pobliskiego pszczelarza, jednak w tym przypadku warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby wraz z tanim zakupem nie przywlec do swojej pasieki ogniska jakiejś pszczelej choroby.

Gdy ul już stoi i jest gotowy do przyjęcia rodziny, czas pomyśleć o kupnie pszczół. Odkład pszczeli kosztuje około 150 zł, natomiast pełna rodzina o średniej sile – co najmniej 250 zł. Ceny mogą być różne w zależności od linii hodowlanej, siły rodziny czy nawet pory roku. Warto jednak w tym przypadku odpuścić sobie pokusę oszczędzania. Nie kupujmy tanich pszczół w podejrzanie niskiej cenie, gdyż mogą okazać się mało wydajne lub z innych względów problemowe. Dobra, silna rodzina musi mieć swoją cenę, ale już w pierwszym roku koszt zakupu może zwrócić się podczas miodobrania.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 150

Zobacz również:

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego sprzętu wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 46272

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2014-11-23 17:13:14

Młodym najbardziej opłaca się kupować ule z pszczołami od pszczelarzy, którzy mają zamiar zakończyć swoją karierę pszczelarską. Jest taniej i można też liczyć na pomoc merytoryczną po zakupie. Polecam, ja tak zrobiłem i uważam to za najlepszą decyzję w życiu!

HeniekWaldoch 2019-06-04 13:38:05

Witam, Szukacie dla swojej pasieki miodarek, ale nie wiecie, którą wybrać, i jakie właściwości posiada każda z nich? Tutaj łatwo to sprawdzicie, przez porównywarkę Łysoń http://miodarkilyson.pl/ wszystko tam porównacie, każdy parametr, wielkość bębna, mocy, możliwości sterowania itp, bardzo przydatna rzecz. Jest to sprzęt marki Łysoń  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Ciekawostki na temat miodu

Wykład pszczelarski - Apiterapia w medycynie regeneracyjnej 2017

Spalona pasieka we Wrocławiu 2017