Portal Pszczelarski

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Na zdjęciu: pasieka amatorska. Źródło zdjęcia: beekeepers.asn.au/html/IllawarraWebPages/Images/IllawarraClubHives.JPG

młody pszczelarz zakup pszczół zakup uli zakładanie pasieki koszt zakupu pszczół koszt zakupu uli

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup rodziny pszczelej i uli to spory wydatek dla młodego pszczelarza. Początkujący musi wszystko sfinansować na własną rękę. Owszem są unijne programy wsparcia pszczelarstwa, jednak aby z nich skorzystać trzeba być, po pierwsze – zrzeszonym w jakimś związku czy innej organizacji, a po drugie – posiadaczem określonej liczby rodzin.

Początkujący pszczelarz zaczyna zwykle od jednej, góra dwóch lub trzech rodzin. Nie ma więc co liczyć na dofinansowanie, musi wyłożyć środki z własnej kieszeni. Sporym wydatkiem jest zakup ula – a to właśnie on musi być pierwszy, dopiero potem można pomyśleć o kupnie pszczół. Ceny uli wahają się w zależności od typu, materiału z jakiego są zbudowane, ilości korpusów czy elementów dodatkowych, a jednocześnie ułatwiających pracę. Najprostszy ul wielokorpusowy kosztuje około 200-250 zł. Można też kupić używany ul od pobliskiego pszczelarza, jednak w tym przypadku warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby wraz z tanim zakupem nie przywlec do swojej pasieki ogniska jakiejś pszczelej choroby.

Gdy ul już stoi i jest gotowy do przyjęcia rodziny, czas pomyśleć o kupnie pszczół. Odkład pszczeli kosztuje około 150 zł, natomiast pełna rodzina o średniej sile – co najmniej 250 zł. Ceny mogą być różne w zależności od linii hodowlanej, siły rodziny czy nawet pory roku. Warto jednak w tym przypadku odpuścić sobie pokusę oszczędzania. Nie kupujmy tanich pszczół w podejrzanie niskiej cenie, gdyż mogą okazać się mało wydajne lub z innych względów problemowe. Dobra, silna rodzina musi mieć swoją cenę, ale już w pierwszym roku koszt zakupu może zwrócić się podczas miodobrania.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 150

Zobacz również:

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego sprzętu wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 42711

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka

2014-11-23 17:13:14

Młodym najbardziej opłaca się kupować ule z pszczołami od pszczelarzy, którzy mają zamiar zakończyć swoją karierę pszczelarską. Jest taniej i można też liczyć na pomoc merytoryczną po zakupie. Polecam, ja tak zrobiłem i uważam to za najlepszą decyzję w życiu!

HeniekWaldoch

2019-06-04 13:38:05

Witam, Szukacie dla swojej pasieki miodarek, ale nie wiecie, którą wybrać, i jakie właściwości posiada każda z nich? Tutaj łatwo to sprawdzicie, przez porównywarkę Łysoń http://miodarkilyson.pl/ wszystko tam porównacie, każdy parametr, wielkość bębna, mocy, możliwości sterowania itp, bardzo przydatna rzecz. Jest to sprzęt marki Łysoń

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.