Portal Pszczelarski

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Na zdjęciu: pasieka amatorska. Źródło zdjęcia: beekeepers.asn.au/html/IllawarraWebPages/Images/IllawarraClubHives.JPG

młody pszczelarz zakup pszczół zakup uli zakładanie pasieki koszt zakupu pszczół koszt zakupu uli

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup rodziny pszczelej i uli to spory wydatek dla młodego pszczelarza. Początkujący musi wszystko sfinansować na własną rękę. Owszem są unijne programy wsparcia pszczelarstwa, jednak aby z nich skorzystać trzeba być, po pierwsze – zrzeszonym w jakimś związku czy innej organizacji, a po drugie – posiadaczem określonej liczby rodzin.

Początkujący pszczelarz zaczyna zwykle od jednej, góra dwóch lub trzech rodzin. Nie ma więc co liczyć na dofinansowanie, musi wyłożyć środki z własnej kieszeni. Sporym wydatkiem jest zakup ula – a to właśnie on musi być pierwszy, dopiero potem można pomyśleć o kupnie pszczół. Ceny uli wahają się w zależności od typu, materiału z jakiego są zbudowane, ilości korpusów czy elementów dodatkowych, a jednocześnie ułatwiających pracę. Najprostszy ul wielokorpusowy kosztuje około 200-250 zł. Można też kupić używany ul od pobliskiego pszczelarza, jednak w tym przypadku warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby wraz z tanim zakupem nie przywlec do swojej pasieki ogniska jakiejś pszczelej choroby.

Gdy ul już stoi i jest gotowy do przyjęcia rodziny, czas pomyśleć o kupnie pszczół. Odkład pszczeli kosztuje około 150 zł, natomiast pełna rodzina o średniej sile – co najmniej 250 zł. Ceny mogą być różne w zależności od linii hodowlanej, siły rodziny czy nawet pory roku. Warto jednak w tym przypadku odpuścić sobie pokusę oszczędzania. Nie kupujmy tanich pszczół w podejrzanie niskiej cenie, gdyż mogą okazać się mało wydajne lub z innych względów problemowe. Dobra, silna rodzina musi mieć swoją cenę, ale już w pierwszym roku koszt zakupu może zwrócić się podczas miodobrania.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 150

Zobacz również:

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego sprzętu wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 47473

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2014-11-23 17:13:14

Młodym najbardziej opłaca się kupować ule z pszczołami od pszczelarzy, którzy mają zamiar zakończyć swoją karierę pszczelarską. Jest taniej i można też liczyć na pomoc merytoryczną po zakupie. Polecam, ja tak zrobiłem i uważam to za najlepszą decyzję w życiu!

HeniekWaldoch 2019-06-04 13:38:05

Witam, Szukacie dla swojej pasieki miodarek, ale nie wiecie, którą wybrać, i jakie właściwości posiada każda z nich? Tutaj łatwo to sprawdzicie, przez porównywarkę Łysoń http://miodarkilyson.pl/ wszystko tam porównacie, każdy parametr, wielkość bębna, mocy, możliwości sterowania itp, bardzo przydatna rzecz. Jest to sprzęt marki Łysoń  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich