Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie elbląskim i braniewskim 2016

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie elbląskim zgnilec amerykański w powiecie braniewskim

Pojawiły się nowe ogniska zgnilca amerykańskiego. Niebezpieczną chorobę wykryto tym razem w okolicach Elbląga.

Dorota Daniluk – zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii informuje, że w 2016 roku na terenie powiatu elbląskiego wykryto cztery ogniska choroby, natomiast na terenie powiatu braniewskiego – aż 34. Walka na tym terenie trwa już od wakacji. Dla pszczelarzy oznacza to liczne obostrzenia, dodatkowo pojawiły się ostrzegawcze tabliczki, budzące obawę mieszkańców. Jest to konsekwencja decyzji wojewody o oznakowaniu zapowietrzonych gmin. Na taki obszar można natknąć się na terenie gmin Tolkmicko, Młynary, Płoskinia i Frombork. Zagrożony obszar znajduje się również w powiecie lidzbarskim.

Kiedy sytuacja na tym terenie wróci do normy? Wniosek o uchylenie obszaru zapowietrzonego zostanie złożony po zbadaniu pasiek i pobraniu odpowiedniego materiału do badań. Stanie się to nie wcześniej niż w kwietniu przyszłego roku.

Opracowano na podstawie:
Elbląska Gazeta Internetowa, Uwaga, zgnilec amerykański, https://www.portel.pl/wiadomosci/uwaga-zgnilec-amerykanski/94968, data publikacji: 2016.12.30, data odczytu: 2016.12.30.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w okolicach Elbląga a cena miodu

Zgnilec amerykański w powiecie lidzbarskim 2016Liczba wyświetleń artykułu: 2320

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-01 13:29:28

I znowu ten zgnilec... Źle ten 2016 rok wyglądał. Może ten będzie lepszy :) MUSI!  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski