Portal Pszczelarski

Nalewka miodowa Gwarek - nalewka z Rybnika

pszczelarstwo śląskie Małgorzata Dobisz nalewka miodowa nalewka miodowa Gwarek

W Dzienniku Zachodnim ukazał się reportaż na temat Małgorzaty Dobisz – mieszkanki Rybnika, która zapragnęła kontynuować rodzinne tradycje. W ten sposób powstała nalewka miodowa Gwarek jej produkcji.

Nalewka swoją nazwę wzięła od restauracji, którą od pokoleń prowadziła rodzina pani Małgorzaty. Lokal został zamknięty, ale nazwa przetrwała w momencie, kiedy pomysłodawczyni poszukiwała odpowiedniej nazwy dla swojego wyrobu. Obecnie produkt sprzedawany jest na okołobożonarodzeniowych jarmarkach. Pani Małgorzata jako jedyna w całym powiecie rybnickim ma pozwolenie na wytwarzanie tego typu nalewek.

Rodzice pomysłodawczyni mają pasiekę. Pewnego roku było bardzo dużo miodu i ojciec pani Małgorzaty zrobił miody pitne, a ona sama – nalewkę. Najpierw były one przekazywane w ramach prezentów urodzinowych, aż w końcu ktoś stwierdził, że alkohol jest na tyle dobry, że można go sprzedawać. Jednak załatwianie wszelkich koncesji zajęło aż dwa lata. Sam wpis w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi to koszt dwóch tysięcy złotych. Obecnie biznes dobrze się rozwija, chociaż produkty sprzedawane są na lokalną skalę, również ze względu na ograniczone moce przerobowe.

Opracowano na podstawie:
Dziennik Zachodni, Nalewki prosto z Rybnika. I "Gwarek" prapradziadka ożył [REPORTAŻ], http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/a/nalewki-prosto-z-rybnika-i-gwarek-prapradziadka-ozyl-reportaz,11623343/2/, data publikacji: 2016.12.27, data odczytu: 2016.12.28.Liczba wyświetleń artykułu: 2757

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom