Portal Pszczelarski

Nalewka miodowa Gwarek - nalewka z Rybnika

pszczelarstwo śląskie Małgorzata Dobisz nalewka miodowa nalewka miodowa Gwarek

W Dzienniku Zachodnim ukazał się reportaż na temat Małgorzaty Dobisz – mieszkanki Rybnika, która zapragnęła kontynuować rodzinne tradycje. W ten sposób powstała nalewka miodowa Gwarek jej produkcji.

Nalewka swoją nazwę wzięła od restauracji, którą od pokoleń prowadziła rodzina pani Małgorzaty. Lokal został zamknięty, ale nazwa przetrwała w momencie, kiedy pomysłodawczyni poszukiwała odpowiedniej nazwy dla swojego wyrobu. Obecnie produkt sprzedawany jest na okołobożonarodzeniowych jarmarkach. Pani Małgorzata jako jedyna w całym powiecie rybnickim ma pozwolenie na wytwarzanie tego typu nalewek.

Rodzice pomysłodawczyni mają pasiekę. Pewnego roku było bardzo dużo miodu i ojciec pani Małgorzaty zrobił miody pitne, a ona sama – nalewkę. Najpierw były one przekazywane w ramach prezentów urodzinowych, aż w końcu ktoś stwierdził, że alkohol jest na tyle dobry, że można go sprzedawać. Jednak załatwianie wszelkich koncesji zajęło aż dwa lata. Sam wpis w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi to koszt dwóch tysięcy złotych. Obecnie biznes dobrze się rozwija, chociaż produkty sprzedawane są na lokalną skalę, również ze względu na ograniczone moce przerobowe.

Opracowano na podstawie:
Dziennik Zachodni, Nalewki prosto z Rybnika. I "Gwarek" prapradziadka ożył [REPORTAŻ], http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/a/nalewki-prosto-z-rybnika-i-gwarek-prapradziadka-ozyl-reportaz,11623343/2/, data publikacji: 2016.12.27, data odczytu: 2016.12.28.Liczba wyświetleń artykułu: 3672

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

STANPOL w gronie Dobroczyńców Roku - trwa głosowanie 2017

I Powiatowe Forum Pszczelarskie w Janowie Lubelskim

Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w zawodzie pszczelarz - PCKZ 2016

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich