Portal Pszczelarski

Ustawa dotycząca wycinki drzew i krzewów bez pozwolenia 2016

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski prawo pszczelarskie rośliny miododajne rośliny pożytkowe wycinka drzew miododajnych

Pojawiły się kolejne przepisy prawa, które pośrednio wpłyną na życie pszczół i pszczelarzy. Mowa o ustawie dotyczącej wycinki drzew i krzewów bez dodatkowego pozwolenia. Szykuje się prawdziwa rewolucja w przyrodzie. 

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przewiduje, że bez zezwolenia można wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji pod warunkiem, że nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aby nieco ograniczyć samowolę w tym zakresie, oddano prawo do podejmowania uchwał radom gmin, wyznaczając jedynie ogólne ich warunki.

Pszczelarze obawiają się w jaki sposób ta ustawa wpłynie na pszczoły. "Ofiarami" ludzi może paść wiele roślin miododajnych, starych drzew. Być może okaże się, że baza roślin miododajnych ponownie się zmniejszy. Konieczna jest edukacja mająca na celu ochronę drzew miododajnych przed zbyt pochopnymi decyzjami dotyczącymi wycinki.

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Zmiana ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/zmiana-ustawy-o-ochronie-przyrody-oraz-ustawy-o-lasach, data publikacji: 2016.12.20, data odczytu: 2016.12.23.Liczba wyświetleń artykułu: 1989

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą