Portal Pszczelarski

Ustawa dotycząca wycinki drzew i krzewów bez pozwolenia 2016

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski prawo pszczelarskie rośliny miododajne rośliny pożytkowe wycinka drzew miododajnych

Pojawiły się kolejne przepisy prawa, które pośrednio wpłyną na życie pszczół i pszczelarzy. Mowa o ustawie dotyczącej wycinki drzew i krzewów bez dodatkowego pozwolenia. Szykuje się prawdziwa rewolucja w przyrodzie. 

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przewiduje, że bez zezwolenia można wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji pod warunkiem, że nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Aby nieco ograniczyć samowolę w tym zakresie, oddano prawo do podejmowania uchwał radom gmin, wyznaczając jedynie ogólne ich warunki.

Pszczelarze obawiają się w jaki sposób ta ustawa wpłynie na pszczoły. "Ofiarami" ludzi może paść wiele roślin miododajnych, starych drzew. Być może okaże się, że baza roślin miododajnych ponownie się zmniejszy. Konieczna jest edukacja mająca na celu ochronę drzew miododajnych przed zbyt pochopnymi decyzjami dotyczącymi wycinki.

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Zmiana ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/zmiana-ustawy-o-ochronie-przyrody-oraz-ustawy-o-lasach, data publikacji: 2016.12.20, data odczytu: 2016.12.23.Liczba wyświetleń artykułu: 2119

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Marlenka - ciasto z miodem

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek