Portal Pszczelarski

Krzysztof Jurgiel - TAK dla miodu z Ukrainy 2016

pszczelarstwo w Polsce miód z Ukrainy Krzysztof Jurgiel

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w reakcji na zapowiedź urzędników z Unii Europejskiej dotyczącej zwiększenia importu artykułów rolno-spożywczych, w tym także miodu z Ukrainy, napisał specjalne pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w której wyraził obawy dotyczące wpływu tej decyzji na rodzimy rynek spożywczy. W przypadku pszczelarzy ma to szczególne znaczenie w powiązaniu z liberalizacją handlu z Kanadą, czyli CETA. Istnieje obawa co do jakości miodu.

Na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej została umieszczona odpowiedź ministra Krzysztofa Jurgiela. Poinformował on, że w ostatnim okresie nie było sygnałów na temat negatywnego wpływu bezcłowego miodu z Ukrainy na rynek całej Unii Europejskiej. Importowi podlega około 140 tysięcy ton miodu, który przeznaczony jest na pokrycie bieżące popytu wewnętrznego. Zdaniem ministra, dodatkowe 3 tysiące ton rocznie miodu z terenu Ukrainy nie zmieni cen tego produktu w Polsce. W sytuacji Polski, gdzie 85% zebranego miodu pszczelarze sprzedają bezpośrednio z pasieki. Miód z Ukrainy trafia do innych kanałów dystrybucji, takich jak sieci handlowe oraz ponowny eksport, a więc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie obawia się zmiany tej sytuacji.

Opracowano na podstawie:
Wielkopolska Izba Rolnicza, Import z Ukrainy a rodzimy rynek rolny, http://www.wir.org.pl/aktualnosci/2016/2016_12_20_ukraina, data publikacji: 2016.12.20, data odczytu: 2016.12.22.Liczba wyświetleń artykułu: 2494

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2017-01-27 07:43:08

zamiast wspomagac polskie pszczelarstwo to sobie jaja robia i zgadzaja sie na import z ukrainy nigdy niebedzie dobrze jak tak beda robic

blondynekkrk 2017-01-27 18:15:12

Tiaaa, a Polacy kasy dalej nie mają bo trzeba import robić skąd tylko się da...

tulipan 2017-01-28 12:57:20

takich du
rniow wybieramy do parlamentu opłacamy szkodnikow naszego kraju  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu