Portal Pszczelarski

Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających - propozycja 2016

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace Polski Związek Pszczelarski Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych i Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich Polanka klotianidyna imidaklopryd tiametoksam fipronil Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Tadeusz Sabat Piotr Mrówka Piotr Skorupa Bohdan Pękacki

Ciąg dalszy protestów organizacji pszczelarskich i ekologicznych, tym razem polskich. Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych i Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka" oraz Greenpeace Polska skierowały do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela list, w którym apelują o poparcie przez Polskę zakazu stosowania w Unii Europejskiej czterech uznanych za najbardziej zagrażające pszczołom pestycydów.

Jak informuje portal Strefa Agro, w liście oprócz prośby o poparcie przez nasz kraj zakazu używania klotianidyny, imidakloprydu, tiametoksamu oraz fipronilu, znalazła się także prośba o objęcie opieką procesu tworzenia Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. Miałaby stać się ona strategią działań i celów, które służyć będą wielosektorowemu objęciu ochronom pszczół. Autorzy listu powołali się w nim między innymi na kwestie ekonomiczne związane z pracą owadów zapylających.

Sytuacja owadów zapylających w Polsce nie jest jeszcze tak zła, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie straty sięgają nawet 44% rodzin pszczelich, czy nawet na zachodzie Europy, ale mimo wszystko polscy pszczelarze napotykają również wiele trudności. 

List podpisali prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych Piotr Mrówka, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich Polanka Piotr Skorupa oraz Bohdan Pękacki z Fundacji Greenpeace Polska.

 

Treść listu (źródło Greenpeace.org)

 

"Apel o ochronę pszczół i wsparcie pszczelarzy

Szanowny Panie Ministrze!

Zwracamy się do Pana z apelem o ochronę pszczół i wsparcie polskich pszczelarzy, a tym samym podjęcie działań na rzecz owadów zapylających tak, aby Polska była krajem prawdziwie przyjaznym pszczołom. W związku z tym, zwracamy się z apelem o wsparcie utrzymania i rozszerzenia permanentnego zakazu stosowania czterech najbardziej toksycznych dla pszczół insektycydów: klotianidyny, imidakloprydu, tiametoksamu oraz fipronilu, a także objęcie opieką procesu tworzenia Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. Strategia taka powinna stać się zbiorem długofalowych celów i działań w kompleksowym oraz wielosektorowym ujęciu, tak aby system ochrony pszczół stał się modelowym przykładem ochrony owadów zapylających w całej Unii Europejskiej.

W ciągu ostatnich lat w Polsce obserwuje się wzrost udziału upraw zależnych od zapylania. Tym samym rola pszczół miodnych oraz dziko żyjących staje się coraz istotniejsza dla polskiego rolnictwa oraz niezmiennie istotna dla polskiej przyrody. W samym tylko roku 2015, wartość zapylania w Polsce wyceniono na ponad 4 miliardy złotych rocznie, a eksport krajowych miodów wzrósł w latach 2008-2014 o 230 procent.

Darmowa praca pszczół miodnych oraz dziko żyjących, a także nakład sił i środków polskich pszczelarzy nadal czekają na uhonorowanie odpowiednie dla ich wkładu w produkcję rolną i wzrost zysków z plonów rolnych roślin zależnych od zapylania. Jednocześnie to właśnie pszczelarze ponoszą realne starty w wyniku spadków i podtruć rodzin pszczelich.

Obecnie sytuacja owadów zapylających w naszym kraju nie jest jeszcze tak dramatyczna, jak w Stanach Zjednoczonych (gdzie w ciągu roku straty sięgnęły 44% rodzin, w tym ponad 22% po zimowli) ani tak zła, jak w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie straty potrafią sięgać i 30% rodzin pszczelich, jednak pszczelarze napotykają coraz to nowe problemy, a obserwowane straty i osłabienie rodzin pszczelich rosną. Musimy zadbać o to, aby nie doprowadzić do tak trudnej sytuacji, w której pszczelarze, rolnicy i środowisko naturalne zapłacą cenę za utratę populacji pszczół miodnych oraz dziko żyjących.

Z poważaniem

Prezydent Tadeusz Sabat - Polski Związek Pszczelarski

Piotr Mrówka – Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych

Piotr Skorupa – Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich Polanka

Bohdan Pękacki - Fundacja Greenpeace Polska"

 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Pszczelarze i Greeenpeace chcą zakazu dla 4 insektycydów. Apelują do ministra, http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/pszczelarze-i-greeenpeace-chca-zakazu-dla-4-insektycydow-apeluja-do-ministra, data publikacji: 2016.12.21, data odczytu: 2016.12.21.
Greenpeace, List do ministra rolnictwa: stwórzmy narodową strategię ochrony pszczół, http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/List-do-ministra-rolnictwa-stworzmy-narodow-strategi-ochrony-pszczo/, Data publikacji: 2016.12.21, data odczytu: 2016.12.21Liczba wyświetleń artykułu: 2670

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch 2016-12-23 14:46:36

Pomysł jest dobry, ale pytanie czy jest możliwy do zrealizowania? Coraz więcej się w kwestii pszczół mówi i coraz więcej robi. Może i uda się opracować Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Pytanie dlaczego Narodową? Mam już przecież telewizję narodową. Nie wszędzie chyba musi być takie nazewnictwo...

Sylwek 2016-12-25 09:59:29

Inicjatywa dobra. Trzymam kciuki, żeby wyszło.  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pancakes cytrynowe z miodem

Serniczki z malinami i miodem

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Kutia wigilijna z miodem pitnym