Portal Pszczelarski

Droga S5 powodem likwidacji pasieki pszczelarza z Kołaczkowa

Źródło zdjęcia: gddkia.gov.pl

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Bronisław Grobelski pszczelarz z Kołaczkowa Zbigniew Kasperowicz Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy likwidacja pasieki

Bronisław Grobelski, pszczelarz z Kołaczkowa koło Szubina, musi przenieść swoje ule. Jego pasieka znajduje się na trasie planowanej drogi S5. Pszczelarz trzy miesiące temu dowiedział się, że nowa droga zabierze mu 450 metrów kwadratowych działki. 

W rozmowie z portalem Strefa Agro, pan Bronisław informuje, że ma obecnie trzydzieści pni, a pasiekę posiada od ponad pięćdziesięciu lat. Zrobił wszystko, by towarzystwo uli nie było dokuczliwe dla sąsiadów. Przedstawicielowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pszczelarz pokazywał nawet zdjęcia swoich uli, jednak nic to nie dało.

Zbigniew Kasperowicz z Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy, prezes koła w Szubinie potwierdza, że pasieka Bronisława Grobelskiego jest zdrowa, co tylko potwierdziły ostatnio wykonane badania. W tym roku owady dały ponad trzydzieści kilogramów miodu z ula. 

Na razie zainteresowany nie otrzymał decyzji na piśmie, więc nie wie, ile czasu ma na przeniesienie uli. A w zasadzie na ich likwidację, bo pszczelarz nie widzi możliwości innego ustawienia swojej pasieki. Niestety w związku z budową, dojdzie również do wycinki drzew, w tym cennych lip. Pan Bronisław martwi się więc również o pszczele pożytki. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Ule w Kołaczkowie trzeba będzie przesunąć. Ma być droga [wideo], http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/ule-w-kolaczkowie-trzeba-bedzie-przesunac-ma-byc-droga-wideo, data publikacji:2016.12.20, data odczytu: 2016.12.20.Liczba wyświetleń artykułu: 2160

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-12-20 20:31:45

Dobra zmiana czy niechęć do dogadania się?

Antoni 2016-12-26 12:26:22

Nie rozumiem za bardzo dlaczego niby nie może przenieść uli. Zawsze dostaje się dobre odszkodowania, za które można mocno rozwinąć pasiekę...  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Szczeć pospolita – roślina miododajna

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

O co chodzi w BeePower!?

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul