Portal Pszczelarski

Droga S5 powodem likwidacji pasieki pszczelarza z Kołaczkowa

Źródło zdjęcia: gddkia.gov.pl

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Bronisław Grobelski pszczelarz z Kołaczkowa Zbigniew Kasperowicz Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy likwidacja pasieki

Bronisław Grobelski, pszczelarz z Kołaczkowa koło Szubina, musi przenieść swoje ule. Jego pasieka znajduje się na trasie planowanej drogi S5. Pszczelarz trzy miesiące temu dowiedział się, że nowa droga zabierze mu 450 metrów kwadratowych działki. 

W rozmowie z portalem Strefa Agro, pan Bronisław informuje, że ma obecnie trzydzieści pni, a pasiekę posiada od ponad pięćdziesięciu lat. Zrobił wszystko, by towarzystwo uli nie było dokuczliwe dla sąsiadów. Przedstawicielowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pszczelarz pokazywał nawet zdjęcia swoich uli, jednak nic to nie dało.

Zbigniew Kasperowicz z Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy, prezes koła w Szubinie potwierdza, że pasieka Bronisława Grobelskiego jest zdrowa, co tylko potwierdziły ostatnio wykonane badania. W tym roku owady dały ponad trzydzieści kilogramów miodu z ula. 

Na razie zainteresowany nie otrzymał decyzji na piśmie, więc nie wie, ile czasu ma na przeniesienie uli. A w zasadzie na ich likwidację, bo pszczelarz nie widzi możliwości innego ustawienia swojej pasieki. Niestety w związku z budową, dojdzie również do wycinki drzew, w tym cennych lip. Pan Bronisław martwi się więc również o pszczele pożytki. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Ule w Kołaczkowie trzeba będzie przesunąć. Ma być droga [wideo], http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/ule-w-kolaczkowie-trzeba-bedzie-przesunac-ma-byc-droga-wideo, data publikacji:2016.12.20, data odczytu: 2016.12.20.



Liczba wyświetleń artykułu: 2761

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-12-20 20:31:45

Dobra zmiana czy niechęć do dogadania się?

Antoni 2016-12-26 12:26:22

Nie rozumiem za bardzo dlaczego niby nie może przenieść uli. Zawsze dostaje się dobre odszkodowania, za które można mocno rozwinąć pasiekę...



  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie