Portal Pszczelarski

Droga S5 powodem likwidacji pasieki pszczelarza z Kołaczkowa

Źródło zdjęcia: gddkia.gov.pl

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Bronisław Grobelski pszczelarz z Kołaczkowa Zbigniew Kasperowicz Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy likwidacja pasieki

Bronisław Grobelski, pszczelarz z Kołaczkowa koło Szubina, musi przenieść swoje ule. Jego pasieka znajduje się na trasie planowanej drogi S5. Pszczelarz trzy miesiące temu dowiedział się, że nowa droga zabierze mu 450 metrów kwadratowych działki. 

W rozmowie z portalem Strefa Agro, pan Bronisław informuje, że ma obecnie trzydzieści pni, a pasiekę posiada od ponad pięćdziesięciu lat. Zrobił wszystko, by towarzystwo uli nie było dokuczliwe dla sąsiadów. Przedstawicielowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pszczelarz pokazywał nawet zdjęcia swoich uli, jednak nic to nie dało.

Zbigniew Kasperowicz z Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy, prezes koła w Szubinie potwierdza, że pasieka Bronisława Grobelskiego jest zdrowa, co tylko potwierdziły ostatnio wykonane badania. W tym roku owady dały ponad trzydzieści kilogramów miodu z ula. 

Na razie zainteresowany nie otrzymał decyzji na piśmie, więc nie wie, ile czasu ma na przeniesienie uli. A w zasadzie na ich likwidację, bo pszczelarz nie widzi możliwości innego ustawienia swojej pasieki. Niestety w związku z budową, dojdzie również do wycinki drzew, w tym cennych lip. Pan Bronisław martwi się więc również o pszczele pożytki. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Ule w Kołaczkowie trzeba będzie przesunąć. Ma być droga [wideo], http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/ule-w-kolaczkowie-trzeba-bedzie-przesunac-ma-byc-droga-wideo, data publikacji:2016.12.20, data odczytu: 2016.12.20.Liczba wyświetleń artykułu: 2602

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-12-20 20:31:45

Dobra zmiana czy niechęć do dogadania się?

Antoni 2016-12-26 12:26:22

Nie rozumiem za bardzo dlaczego niby nie może przenieść uli. Zawsze dostaje się dobre odszkodowania, za które można mocno rozwinąć pasiekę...  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasteczka lekko miodowe

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom