Portal Pszczelarski

Droga S5 powodem likwidacji pasieki pszczelarza z Kołaczkowa

Źródło zdjęcia: gddkia.gov.pl

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Bronisław Grobelski pszczelarz z Kołaczkowa Zbigniew Kasperowicz Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy likwidacja pasieki

Bronisław Grobelski, pszczelarz z Kołaczkowa koło Szubina, musi przenieść swoje ule. Jego pasieka znajduje się na trasie planowanej drogi S5. Pszczelarz trzy miesiące temu dowiedział się, że nowa droga zabierze mu 450 metrów kwadratowych działki. 

W rozmowie z portalem Strefa Agro, pan Bronisław informuje, że ma obecnie trzydzieści pni, a pasiekę posiada od ponad pięćdziesięciu lat. Zrobił wszystko, by towarzystwo uli nie było dokuczliwe dla sąsiadów. Przedstawicielowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pszczelarz pokazywał nawet zdjęcia swoich uli, jednak nic to nie dało.

Zbigniew Kasperowicz z Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy, prezes koła w Szubinie potwierdza, że pasieka Bronisława Grobelskiego jest zdrowa, co tylko potwierdziły ostatnio wykonane badania. W tym roku owady dały ponad trzydzieści kilogramów miodu z ula. 

Na razie zainteresowany nie otrzymał decyzji na piśmie, więc nie wie, ile czasu ma na przeniesienie uli. A w zasadzie na ich likwidację, bo pszczelarz nie widzi możliwości innego ustawienia swojej pasieki. Niestety w związku z budową, dojdzie również do wycinki drzew, w tym cennych lip. Pan Bronisław martwi się więc również o pszczele pożytki. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Ule w Kołaczkowie trzeba będzie przesunąć. Ma być droga [wideo], http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/ule-w-kolaczkowie-trzeba-bedzie-przesunac-ma-byc-droga-wideo, data publikacji:2016.12.20, data odczytu: 2016.12.20.Liczba wyświetleń artykułu: 2619

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka 2016-12-20 20:31:45

Dobra zmiana czy niechęć do dogadania się?

Antoni 2016-12-26 12:26:22

Nie rozumiem za bardzo dlaczego niby nie może przenieść uli. Zawsze dostaje się dobre odszkodowania, za które można mocno rozwinąć pasiekę...  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem