Portal Pszczelarski

Kontrola jakości handlowej produktów pszczelich - prace nad nowymi przepisami

pszczelarstwo w Polsce kontrola jakości handlowej produktów pszczelich miód z Ukrainy

Powstaje kolejny akt prawny, który może mieć wpływ na rynek miodu w Polsce. Tym razem chodzi o Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnej ilości podlegającej kontroli jakości handlowej.

Strona internetowa Polskiego Związku Pszczelarskiego informuje o obecnie obowiązujących przepisach w tym zakresie. Według nich kontroli jakości handlowej podlega przewóz ponad 0,5 tony miodu. Planuje się zmniejszenie tej ilości, by lepiej dostosować przepisy do aktualnych polskich realiów. Ma to szczególne znaczenie dla pszczelarzy, którzy nadal obawiają się napływu bardzo taniego miodu z Ukrainy. Należy wziąć pod uwagę zagrożenia związane z jakością miodu oraz chorobami, takimi jak zgnilec.

Opracowano na podstawie:
Polski Związek Pszczelarski, Ile miodu można przewieźć przez granicę, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/ile-miodu-mozna-przewiezc-przez-granice, data publikacji: 2016.12.14, data odczytu: 2016.12.15.Liczba wyświetleń artykułu: 1687

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-12-19 20:14:50

Ciekawe na ile to wyjdzie tak, żeby nie zaszkodzić pszczelarzom...

michal-trabka 2016-12-20 20:34:51

Coś za bardzo rząd wziął się za wdrażanie zmian w przepisach... Czyżby kolejna ustawa pisana na kolanie?

oro54 2016-12-21 18:45:44

Krok po kroczku, krok po kroczku zbliżają się podatki. Rejestr sprzedanych towarów już zaczął obowiązywać, na razie tylko ilość i data. A jak to już spowszednieje i stanie się normą, to tylko już mały kroczek od pojawienia się kas fiskalnych. Jest dobrze, a lepiej już było. :)  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.