Portal Pszczelarski

Szkody wyrządzone przez dziko żyjące zwierzęta chronione w 2016 r. na Podkarpaciu

pszczelarstwo podkarpackie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie pasieka zwierzęta niszczące pasieki

W tym roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie trafiło ponad pół tysiąca zgłoszeń dotyczących szkód wyrządzonych przez dziko żyjące zwierzęta. Wśród osób poszkodowanych nie brakuje również pszczelarzy, którym zwierzęcy mieszkańcy lasu niszczą pasieki.

Wśród zgłoszonych skarg najwięcej jest tych dotyczących bobrów, które niszczą drzewostan, wilków, które napadają na zwierzęta gospodarskie oraz na niedźwiedzie demolujące pasieki w poszukiwaniu miodu. Aby odszkodowanie z takiego tytułu otrzymać, szkodę należy zgłosić pisemnie lub telefonicznie.

Tylko w tym roku straty w rejonie Podkarpacia, które wyrządziły dziko żyjące zwierzęta chronione, wyniosły 535 tysięcy złotych.

Opracowano na podstawie:
Radio Rzeszów, Wilki i bobry generują straty, http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/51945/wilki-i-bobry-generuja-straty, data publikacji: 2016.12.15, data odczytu: 2016.12.16.Liczba wyświetleń artykułu: 2795

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch 2016-12-18 15:39:01

Tylko na Podkarpaciu 0,5 mln. Razy 16 województw to 8 mln zł. Sporo, ale chyba nie jest to najważniejsze. To pewnie dorobek wielu osób, a odszkodowania nie pokryją wszystkich strat...  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zostań bohaterem pszczół

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom