Portal Pszczelarski

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Na zdjęciu: młotek sędziowski. Źródło zdjęcia: blog.oxbridgeapplications.com/wp-content/uploads/2014/03/Law.jpg

prawo pszczelarskie ustawa pszczelarska lokalizacja pasieki prawo w pszczelarstwie

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Pszczelarstwo w Polsce jest działalnością podlegającą wielu uregulowaniom prawnym. Dlatego każdy początkujący pszczelarz, zanim weźmie się za zakładanie pasieki, powinien zapoznać się z prawodawstwem.

Działalność pszczelarska oparta jest na prawie pszczelarskim z 1947 roku. Ustaw i rozporządzeń, które dotyczą pszczelarstwa, pszczół lub miodu jest naprawdę sporo. Dlatego też poniżej przedstawiamy listę najważniejszych z nich. Większość z nich bez problemu można znaleźć w sieci. Warto również pamiętać, że wiele ustaw i rozporządzeń z biegiem czasu ewoluuje. Pojawiają się ustawy zmieniające ustawy oraz rozporządzenia zmieniające rozporządzenia. Dlatego też zawsze warto swoją wiedze opierać na najnowszych aktach prawnych.

- Ustawa „O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” z dnia 11 marca 2004 roku. To jedna w ważniejszych ustaw z punktu widzenia pszczelarza. Określa ona wymagania weterynaryjne dla podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie m.in.: przewozu zwierząt, obrotu zwierzętami, wytwarzania lub pozyskiwania materiału genetycznego, utrzymywania zwierząt gospodarskich w celu wprowadzenia do obrotu produktów wytwarzanych przez te zwierzęta. W ustawie znajdują się również zasady zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

- Ustawa „O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich” z dnia 29 czerwca 2007 roku. Ustawa reguluje sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych, oceny wartości użytkowej i hodowlanej, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów, a także nadzoru nad hodowlą i rozrodem zwierząt gospodarskich.

- Ustawa „O rolnictwie ekologicznym” z dnia 25 czerwca 2009 roku. Ustawa określa zadania oraz właściwość organów administracji publicznej w zakresie wykonania przepisów Rady Europejskiej w sprawie produkcji ekologicznej z znakowania produktów ekologicznych.

- Rozporządzenie Ministra i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2009 roku w sprawie metod analiz związanych z dokonywaniem oceny miodu. W rozporządzeniu znajduje się wykaz metod, z jakich pszczelarze mogą korzystać podczas oceny miodu.

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 lutego 2004 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu.

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 kwietnia 2004 roku w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia ewidencji leczenia zwierząt i dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej.

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego z dnia 14 września 2005 roku.

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 listopada 2005 roku w sprawie zakresu, sposobu i terminów przekazywania informacji o występowaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania i rejestracji oraz o wynikach monitorowania chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych, a także związanej z nimi oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Wiele kwestii związanych z pszczelarstwem, między innymi lokalizację pasieki czy własność roju regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Z nimi także warto się zapoznać, zanim zaczniemy jakąkolwiek działalność pszczelarską.

Opracowano na podstawie:
Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.11.2014 r.

Zobacz również:

Wystawianie rachunku za miód

Własność roju pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 25393

Komentarze z forum pszczelarskiego

pawelmal 2013-12-30 18:50:48

Witam,
Artykuł ciekawy i bardzo pożyteczny.Taki wykaz artykułów prawnych związanych posrednio lub bezposrednio z prowadzeniem pasieki, czyli hodowlą zwierząt, produkcją oraz przetwarzaniem i sprzedaża produktów zwierzęcych jest świetnym pomysłem. Tyle, ze:
- warto byc moze wspomnieć równiez o kwestii Polskich Norm ( niektóre rodzaje uli sa znormalizowane, miód i produkty pszczele, itp.)
- o ile to możliwe, to znakomitym ulatwieniem byłoby podanie odnośników do konkretnych przepisów ( ustaw, rozporzadzeń, itp.)tak, aby czytający forum mógł od razu sie przenieśc i zapoznac ze źródłem
- wiele aktów prawnych , np.: kodeks Cyliwny nie dotyczy w całości pszczelarstwa, i warto by, byc moze , nieco uszczegółowic pozycje odnoszące sie do np.:prowadzenia pasieki wraz z podaniem odnośnika. Nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe i ma sens, bo zycie bywa bogatsze od ustaw, a sądy coraz bardziej fantazyjne w wyrokach i ich uzasadnieniach, ale te najbardziej oczywiste i najczesciej stosowane w prawie i życiu zasady - warto uszczegółowic i przytoczyć.
Choc rodzi sie juz z tego być może ciekawy artykuł o warunkach prawno - administracyjnych prowadzenia działalności pasiecznej w Polsce.

emil 2013-12-30 21:11:54

Witam, dziękuję za głos w dyskusji. Jest on potrzebny, gdyż często wskazuje kierunki, o których często człowiek nie pomyśli, w tym przypadku o Polskich Normach. Nie mniej jednak są to opracowania, które nie niosą za sobą żadnych sankcji, ich zadaniem jest wskazywanie pewnych standardów. Stąd też myślę, że z czasem na Portalu Pszczelarskim pojawi się odrębny wykaz PN dotykających pszczelarstwa w naszym kraju. Oczywiście, w większości przypadków akty te nie dotyczą w całym swym zakresie pszczelarzy, pszczół i gospodarowania w pasiekach. Stąd też celem było pokazanie rozdrobnienia poszczególnych przepisów po różnych aktach prawnych. Z czasem będziemy starać się wykonywać analizę poszczególnych aktów prawnych w osobnych artykułach, a ogólny ich zbiór pozwoli przechodzić Czytelnikowi do wybranego zagadnienia, szczególnie go interesującego. Niestety w natłoku pomysłów, nie wszystkie jesteśmy w stanie zrealizować od razu. Tak, jak podkreśliłem, kolejne szczegółowe artykuły będą się pojawiać w zakresie prawa pszczelarskiego. Pozdrawiam.

marcin 2013-12-31 09:08:41

Ja ze swojej strony mogę zaprosić do śledzenia Portalu na bieżąco i być może przesłania (własnego) artykułu np. do działu Subiektywnie wskazującego problemy natury prawnej, które dotknęły Pana. Być może artykuł ten zrodzi dyskusję i pomoże ustalić jedno wspólne stanowisko dla danego zagadnienia. Pozdrawiam ciepło!

Lukasz_Baniak 2014-06-19 14:03:31

Bardzo dobry artykuł. Pewnie co jakiś czas lista będzie rosła.



  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę