Portal Pszczelarski

Biowar - prawidłowe stosowanie pasków przeciw warrozie pszczół

Biowar lek dla pszczół zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie Biowaru Biowet Puławy

Biowar to preparat do zwalczania warrozy pszczół miodnych w postaci pasków, produkowany przez firmę Biowet Puławy.

Mechanizm działania Biowaru wykorzystuje zasadę tzw. socjobiologicznego podziału leku w rodzinie pszczelej, dzięki któremu chodzące po powierzchni pasków pszczoły ścierają z pasków substancję czynną i "zbierają" ją na swym ciele. POprzez kontakt między pszczołami robotnicami substancja aktywna przenoszona jest na pozostałe osobniki w rodzinie. Amitraz zawarty w preparacie, działa kontaktowo na pasożyty zabijając je.

Biowar przeznaczony jest do zawieszania w ulu w dawce 2 pasków na rodzinę pszczelą.

Leczenie wiosną Biowarem należy prowadzić przed pierwszym pożytkiem towarowym.

Leczenie jesienią Biowarem należy przeprowadzić po ostatnim miodobraniu (koniec lata/jesień).

Nowe serie Biowaru pakowane są próżniowo i zabezpieczone przed dopływem powietrza, co pozytywnie wpływa na trwałość i aktywność leku.

Paski Biowar należy umieścić w uliczkach o najbardziej intensywnym ruchu pszczół, gdyż tam znajduje się największa ilość pasożytów. Uliczki przed włożeniem pasków należy poszerzyć ta, aby pszczoły miały swobodny dostęp do obydwu stron paska. W ulach, w których stosuje się beleczki odstępnikowe, można to uzyskać poprzez zastosowanie w jednej uliczce międzyramkowej dwóch beleczek odstępnikowych.

W ulach wysokich np. typ "warszawski" - paski należy zawiesić niżej, tak aby znalazły się w miejscu największej ruchliwości pszczół. Nie należy zawieszać pasków w zbyt wąskich uliczkach lub na skraju gniazda, gdyż są one niezbyt licznie obsiadane przez pszczoły.

W razie gdyby ruch wewnątrz ula odbywał się z dala od pasków, należy zmienić miejsce ich zawieszania tak, aby znajdowały się one w miejscu największego gromadzenia się pszczół. Paski należy pozostawić w ulu na okres 8 tygodni, a następnie je usunąć.

 

Zaleca się jednoczesne prowadzenia leczenia we wszystkich ulach danej pasieki. Paski z danego opakowania należy zużyć natychmiast po jego otwarciu. Pasków nie należy używać ponownie. Nie wolno stosować leku po upływie terminu ważności.

Poprzez wprowadzene patyczka w specjalnie przygotowany otwór w każdym pasku, możemy w łatwy sposób umieścić pasek w uliczce ramkowej.

Aby zapobiegać ponownym inwazjom pasożyta Varroa destructor, zaleca się jednoczesne prowadzenie leczenia w pasiekach położonych w bliskim sąsiedztwie.Liczba wyświetleń artykułu: 39270

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys