Portal Pszczelarski

Biowar - prawidłowe stosowanie pasków przeciw warrozie pszczół

Biowar lek dla pszczół zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie Biowaru Biowet Puławy

Biowar to preparat do zwalczania warrozy pszczół miodnych w postaci pasków, produkowany przez firmę Biowet Puławy.

Mechanizm działania Biowaru wykorzystuje zasadę tzw. socjobiologicznego podziału leku w rodzinie pszczelej, dzięki któremu chodzące po powierzchni pasków pszczoły ścierają z pasków substancję czynną i "zbierają" ją na swym ciele. POprzez kontakt między pszczołami robotnicami substancja aktywna przenoszona jest na pozostałe osobniki w rodzinie. Amitraz zawarty w preparacie, działa kontaktowo na pasożyty zabijając je.

Biowar przeznaczony jest do zawieszania w ulu w dawce 2 pasków na rodzinę pszczelą.

Leczenie wiosną Biowarem należy prowadzić przed pierwszym pożytkiem towarowym.

Leczenie jesienią Biowarem należy przeprowadzić po ostatnim miodobraniu (koniec lata/jesień).

Nowe serie Biowaru pakowane są próżniowo i zabezpieczone przed dopływem powietrza, co pozytywnie wpływa na trwałość i aktywność leku.

Paski Biowar należy umieścić w uliczkach o najbardziej intensywnym ruchu pszczół, gdyż tam znajduje się największa ilość pasożytów. Uliczki przed włożeniem pasków należy poszerzyć ta, aby pszczoły miały swobodny dostęp do obydwu stron paska. W ulach, w których stosuje się beleczki odstępnikowe, można to uzyskać poprzez zastosowanie w jednej uliczce międzyramkowej dwóch beleczek odstępnikowych.

W ulach wysokich np. typ "warszawski" - paski należy zawiesić niżej, tak aby znalazły się w miejscu największej ruchliwości pszczół. Nie należy zawieszać pasków w zbyt wąskich uliczkach lub na skraju gniazda, gdyż są one niezbyt licznie obsiadane przez pszczoły.

W razie gdyby ruch wewnątrz ula odbywał się z dala od pasków, należy zmienić miejsce ich zawieszania tak, aby znajdowały się one w miejscu największego gromadzenia się pszczół. Paski należy pozostawić w ulu na okres 8 tygodni, a następnie je usunąć.

 

Zaleca się jednoczesne prowadzenia leczenia we wszystkich ulach danej pasieki. Paski z danego opakowania należy zużyć natychmiast po jego otwarciu. Pasków nie należy używać ponownie. Nie wolno stosować leku po upływie terminu ważności.

Poprzez wprowadzene patyczka w specjalnie przygotowany otwór w każdym pasku, możemy w łatwy sposób umieścić pasek w uliczce ramkowej.

Aby zapobiegać ponownym inwazjom pasożyta Varroa destructor, zaleca się jednoczesne prowadzenie leczenia w pasiekach położonych w bliskim sąsiedztwie.



Liczba wyświetleń artykułu: 48467

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kradzież uli w okolicach Kłodzka (woj. dolnośląskie)

Pożar u pszczelarza z Łojowic

Konferencja Pszczelarska na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 2018

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie