Portal Pszczelarski

Biowar - prawidłowe stosowanie pasków przeciw warrozie pszczół

Biowar lek dla pszczół zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie Biowaru Biowet Puławy

Biowar to preparat do zwalczania warrozy pszczół miodnych w postaci pasków, produkowany przez firmę Biowet Puławy.

Mechanizm działania Biowaru wykorzystuje zasadę tzw. socjobiologicznego podziału leku w rodzinie pszczelej, dzięki któremu chodzące po powierzchni pasków pszczoły ścierają z pasków substancję czynną i "zbierają" ją na swym ciele. POprzez kontakt między pszczołami robotnicami substancja aktywna przenoszona jest na pozostałe osobniki w rodzinie. Amitraz zawarty w preparacie, działa kontaktowo na pasożyty zabijając je.

Biowar przeznaczony jest do zawieszania w ulu w dawce 2 pasków na rodzinę pszczelą.

Leczenie wiosną Biowarem należy prowadzić przed pierwszym pożytkiem towarowym.

Leczenie jesienią Biowarem należy przeprowadzić po ostatnim miodobraniu (koniec lata/jesień).

Nowe serie Biowaru pakowane są próżniowo i zabezpieczone przed dopływem powietrza, co pozytywnie wpływa na trwałość i aktywność leku.

Paski Biowar należy umieścić w uliczkach o najbardziej intensywnym ruchu pszczół, gdyż tam znajduje się największa ilość pasożytów. Uliczki przed włożeniem pasków należy poszerzyć ta, aby pszczoły miały swobodny dostęp do obydwu stron paska. W ulach, w których stosuje się beleczki odstępnikowe, można to uzyskać poprzez zastosowanie w jednej uliczce międzyramkowej dwóch beleczek odstępnikowych.

W ulach wysokich np. typ "warszawski" - paski należy zawiesić niżej, tak aby znalazły się w miejscu największej ruchliwości pszczół. Nie należy zawieszać pasków w zbyt wąskich uliczkach lub na skraju gniazda, gdyż są one niezbyt licznie obsiadane przez pszczoły.

W razie gdyby ruch wewnątrz ula odbywał się z dala od pasków, należy zmienić miejsce ich zawieszania tak, aby znajdowały się one w miejscu największego gromadzenia się pszczół. Paski należy pozostawić w ulu na okres 8 tygodni, a następnie je usunąć.

 

Zaleca się jednoczesne prowadzenia leczenia we wszystkich ulach danej pasieki. Paski z danego opakowania należy zużyć natychmiast po jego otwarciu. Pasków nie należy używać ponownie. Nie wolno stosować leku po upływie terminu ważności.

Poprzez wprowadzene patyczka w specjalnie przygotowany otwór w każdym pasku, możemy w łatwy sposób umieścić pasek w uliczce ramkowej.

Aby zapobiegać ponownym inwazjom pasożyta Varroa destructor, zaleca się jednoczesne prowadzenie leczenia w pasiekach położonych w bliskim sąsiedztwie.



Liczba wyświetleń artykułu: 52409

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Słodka sałatka z kurczakiem