Portal Pszczelarski

Apiwarol - prawidłowe stosowanie tabletek przeciw warrozie

lek dla pszczół Apiwarol zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie Apiwarolu Biowet Puławy

Apiwarol to lek w postaci tabletek fumigacyjnych produkowany przez firmę Biowet Puławy. Tabletki Apiwarolu służą do zwalczania i diagnozowania warrozy pszczół wywołanej przez Varroa destructor.

Apiwarol działa wyłącznie na roztocza Varroa destructor znajdujące się na powłokach zewnętrznych pszczół. Nie niszczy pasożyta i jego form rozwojowych znajdujących się na zasklepionym czerwiu.

Najlepsze wyniki w zwalczaniu warrozy uzyskuje się poprzez odymianie Apiwarolem:

- wiosną - dwukrotnie,

- i jesienią - dwu- lub trzykrotnie w odstępach 4-6 dni,

kiedy w ulu znajduje się najmniejsza ilość zasklepionego czerwia.

W sezonie pasiecznym walkę z pasożytem można prowadzić przez wycinanie zasklepionego czerwia trutowego. Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół.

Jedna tabletka zawiera jedną dawkę leczniczą, która wystarcza do jednorazowego odymienia rodziny pszczelej.

Tabletkę w specjalnie wygiętym podajniku z drutu należy zapalić, a powstały ewentualnie płomień zdmuchnąć.

Tlącą się tabletkę należy wprowadzić przez wylot do ula, umieszczając ją na dennicy pod ramkami.

Następnie należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym wylot otworzyć i sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.

Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół, gdy tempretatura zewnętrzna jest powyżej 10 stopni Celsjusza.

 

W ulach z elementami wykonanymi ze styropianu, spalanie tabletek zaleca się wykonywać na pasku metalowej siatki. Tlącą się tabletkę należy położyć na wąskim (3-4 cm) pasku gęstej, metalowej siatki. Pasek metalowej siatki wraz z tlącą się tabletką należy wprowadzić do ula, umieszczajac go na dennicy pod ramkami.

W dalszej kolejności należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.Liczba wyświetleń artykułu: 69600

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2017-01-10 19:47:08

puławy powinni wyprodukować taki lek który by zabijał warrozę a nie tylko porarzał jej układ nerwowy bo po kilku minutach warroza wchodzi na pszczołę i dalej ją mordujęz poważaniem tulipan

wowosowa 2017-01-16 20:47:45

Najważniejsze jest odymianie w okresie BEZ CZERWIU (np. po izolacji matki w izolatorze Chmary). Sprawdźcie ile roztoczy spadnie na wkładkę po odymieniu w końcu października. Wiosną nie ma sensu odymiać , bo jest już czerw i prawie wszystkie pasożyty pod zasklepem, chyba,że czerw kryty zostanie wcześniej usunięty. Taka jest prawda.

eryk16 2017-03-25 12:12:17

Czy ktoś z was już w tym roku stosował Apiwarol?  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.