Portal Pszczelarski

Apiwarol - prawidłowe stosowanie tabletek przeciw warrozie

lek dla pszczół Apiwarol zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie Apiwarolu Biowet Puławy

Apiwarol to lek w postaci tabletek fumigacyjnych produkowany przez firmę Biowet Puławy. Tabletki Apiwarolu służą do zwalczania i diagnozowania warrozy pszczół wywołanej przez Varroa destructor.

Apiwarol działa wyłącznie na roztocza Varroa destructor znajdujące się na powłokach zewnętrznych pszczół. Nie niszczy pasożyta i jego form rozwojowych znajdujących się na zasklepionym czerwiu.

Najlepsze wyniki w zwalczaniu warrozy uzyskuje się poprzez odymianie Apiwarolem:

- wiosną - dwukrotnie,

- i jesienią - dwu- lub trzykrotnie w odstępach 4-6 dni,

kiedy w ulu znajduje się najmniejsza ilość zasklepionego czerwia.

W sezonie pasiecznym walkę z pasożytem można prowadzić przez wycinanie zasklepionego czerwia trutowego. Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół.

Jedna tabletka zawiera jedną dawkę leczniczą, która wystarcza do jednorazowego odymienia rodziny pszczelej.

Tabletkę w specjalnie wygiętym podajniku z drutu należy zapalić, a powstały ewentualnie płomień zdmuchnąć.

Tlącą się tabletkę należy wprowadzić przez wylot do ula, umieszczając ją na dennicy pod ramkami.

Następnie należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym wylot otworzyć i sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.

Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół, gdy tempretatura zewnętrzna jest powyżej 10 stopni Celsjusza.

 

W ulach z elementami wykonanymi ze styropianu, spalanie tabletek zaleca się wykonywać na pasku metalowej siatki. Tlącą się tabletkę należy położyć na wąskim (3-4 cm) pasku gęstej, metalowej siatki. Pasek metalowej siatki wraz z tlącą się tabletką należy wprowadzić do ula, umieszczajac go na dennicy pod ramkami.

W dalszej kolejności należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.Liczba wyświetleń artykułu: 55582

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan

2017-01-10 19:47:08

puławy powinni wyprodukować taki lek który by zabijał warrozę a nie tylko porarzał jej układ nerwowy bo po kilku minutach warroza wchodzi na pszczołę i dalej ją mordujęz poważaniem tulipan

wowosowa

2017-01-16 20:47:45

Najważniejsze jest odymianie w okresie BEZ CZERWIU (np. po izolacji matki w izolatorze Chmary). Sprawdźcie ile roztoczy spadnie na wkładkę po odymieniu w końcu października. Wiosną nie ma sensu odymiać , bo jest już czerw i prawie wszystkie pasożyty pod zasklepem, chyba,że czerw kryty zostanie wcześniej usunięty. Taka jest prawda.

eryk16

2017-03-25 12:12:17

Czy ktoś z was już w tym roku stosował Apiwarol?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.