Portal Pszczelarski

Apiwarol - prawidłowe stosowanie tabletek przeciw warrozie

lek dla pszczół Apiwarol zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie Apiwarolu Biowet Puławy

Apiwarol to lek w postaci tabletek fumigacyjnych produkowany przez firmę Biowet Puławy. Tabletki Apiwarolu służą do zwalczania i diagnozowania warrozy pszczół wywołanej przez Varroa destructor.

Apiwarol działa wyłącznie na roztocza Varroa destructor znajdujące się na powłokach zewnętrznych pszczół. Nie niszczy pasożyta i jego form rozwojowych znajdujących się na zasklepionym czerwiu.

Najlepsze wyniki w zwalczaniu warrozy uzyskuje się poprzez odymianie Apiwarolem:

- wiosną - dwukrotnie,

- i jesienią - dwu- lub trzykrotnie w odstępach 4-6 dni,

kiedy w ulu znajduje się najmniejsza ilość zasklepionego czerwia.

W sezonie pasiecznym walkę z pasożytem można prowadzić przez wycinanie zasklepionego czerwia trutowego. Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół.

Jedna tabletka zawiera jedną dawkę leczniczą, która wystarcza do jednorazowego odymienia rodziny pszczelej.

Tabletkę w specjalnie wygiętym podajniku z drutu należy zapalić, a powstały ewentualnie płomień zdmuchnąć.

Tlącą się tabletkę należy wprowadzić przez wylot do ula, umieszczając ją na dennicy pod ramkami.

Następnie należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym wylot otworzyć i sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.

Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół, gdy tempretatura zewnętrzna jest powyżej 10 stopni Celsjusza.

 

W ulach z elementami wykonanymi ze styropianu, spalanie tabletek zaleca się wykonywać na pasku metalowej siatki. Tlącą się tabletkę należy położyć na wąskim (3-4 cm) pasku gęstej, metalowej siatki. Pasek metalowej siatki wraz z tlącą się tabletką należy wprowadzić do ula, umieszczajac go na dennicy pod ramkami.

W dalszej kolejności należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.Liczba wyświetleń artykułu: 59025

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2017-01-10 19:47:08

puławy powinni wyprodukować taki lek który by zabijał warrozę a nie tylko porarzał jej układ nerwowy bo po kilku minutach warroza wchodzi na pszczołę i dalej ją mordujęz poważaniem tulipan

wowosowa 2017-01-16 20:47:45

Najważniejsze jest odymianie w okresie BEZ CZERWIU (np. po izolacji matki w izolatorze Chmary). Sprawdźcie ile roztoczy spadnie na wkładkę po odymieniu w końcu października. Wiosną nie ma sensu odymiać , bo jest już czerw i prawie wszystkie pasożyty pod zasklepem, chyba,że czerw kryty zostanie wcześniej usunięty. Taka jest prawda.

eryk16 2017-03-25 12:12:17

Czy ktoś z was już w tym roku stosował Apiwarol?  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu