Portal Pszczelarski

Apiwarol - prawidłowe stosowanie tabletek przeciw warrozie

lek dla pszczół Apiwarol zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie Apiwarolu Biowet Puławy

Apiwarol to lek w postaci tabletek fumigacyjnych produkowany przez firmę Biowet Puławy. Tabletki Apiwarolu służą do zwalczania i diagnozowania warrozy pszczół wywołanej przez Varroa destructor.

Apiwarol działa wyłącznie na roztocza Varroa destructor znajdujące się na powłokach zewnętrznych pszczół. Nie niszczy pasożyta i jego form rozwojowych znajdujących się na zasklepionym czerwiu.

Najlepsze wyniki w zwalczaniu warrozy uzyskuje się poprzez odymianie Apiwarolem:

- wiosną - dwukrotnie,

- i jesienią - dwu- lub trzykrotnie w odstępach 4-6 dni,

kiedy w ulu znajduje się najmniejsza ilość zasklepionego czerwia.

W sezonie pasiecznym walkę z pasożytem można prowadzić przez wycinanie zasklepionego czerwia trutowego. Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół.

Jedna tabletka zawiera jedną dawkę leczniczą, która wystarcza do jednorazowego odymienia rodziny pszczelej.

Tabletkę w specjalnie wygiętym podajniku z drutu należy zapalić, a powstały ewentualnie płomień zdmuchnąć.

Tlącą się tabletkę należy wprowadzić przez wylot do ula, umieszczając ją na dennicy pod ramkami.

Następnie należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym wylot otworzyć i sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.

Odymianie wykonywać należy wieczorem po zakończonym locie pszczół, gdy tempretatura zewnętrzna jest powyżej 10 stopni Celsjusza.

 

W ulach z elementami wykonanymi ze styropianu, spalanie tabletek zaleca się wykonywać na pasku metalowej siatki. Tlącą się tabletkę należy położyć na wąskim (3-4 cm) pasku gęstej, metalowej siatki. Pasek metalowej siatki wraz z tlącą się tabletką należy wprowadzić do ula, umieszczajac go na dennicy pod ramkami.

W dalszej kolejności należy zamknąć wylot na okres 20 minut, po czym sprawdzić czy tabletka uległa spaleniu. Jeśli tabletka nie spaliła się, zabieg należy powtórzyć.



Liczba wyświetleń artykułu: 93821

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2017-01-10 19:47:08

puławy powinni wyprodukować taki lek który by zabijał warrozę a nie tylko porarzał jej układ nerwowy bo po kilku minutach warroza wchodzi na pszczołę i dalej ją mordujęz poważaniem tulipan

wowosowa 2017-01-16 20:47:45

Najważniejsze jest odymianie w okresie BEZ CZERWIU (np. po izolacji matki w izolatorze Chmary). Sprawdźcie ile roztoczy spadnie na wkładkę po odymieniu w końcu października. Wiosną nie ma sensu odymiać , bo jest już czerw i prawie wszystkie pasożyty pod zasklepem, chyba,że czerw kryty zostanie wcześniej usunięty. Taka jest prawda.

eryk16 2017-03-25 12:12:17

Czy ktoś z was już w tym roku stosował Apiwarol?

SJS 2024-01-02 14:31:05

Apiwarol i seria wątpliwości - w instrukcji jest zapisane, że jak jest minimum plus 10 st C to można odymiać. Wg mnie to nie jest takie oczywiste bo jak jest zawiązany kłąb to odymianie tylko biedy narobi. Proszę popatrzeć na trzy tygodniowy wykres temperatur - dolna krzywa to temperatura zewnętrzna - górna to jest pomiar w kłębie.
I co z tych wykresów wynika?
w tym przedziale czasowym było kilka razy po 10 i wyżej stopni czyli wg instrukcji niby można ale..
temperatura wewnątrz około 20 st C wskazuje, że kłąb jest zawiązany więc dymić nie wolno,
a kiedy by można dymić? a wtedy gdy termometr wewnątrz ula wskaże >27 st C bo to oznacza rozwiązanie kłębu
a jaka wtedy musi być temperatura zewnętrzna? a od minus 10 w górę bo liczy się temperatura w ulu a nie na zewnątrz - proste?



  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXIII Krakowskie Miodobranie

XIX Wojewódzka Konferencja Pszczelarska

II Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Pszczelarstwo miejskie – baza pożytkowa

Nostrzyk biały - roślina miododajna

Dlaczego warto być pszczelarzem za młodu?

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym