Portal Pszczelarski

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Na zdjęciu: transportówka z rodziną pszczelą. Źródło zdjęcia: doorgarden.com/images/critters/bee-pictures/package-of-bees.JPG

rodzina pszczela zakup rodzin pszczelich zakup pszczół zakładanie pasieki pasieka hodowlana

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Kupno rodzin pszczelich to jedno z pierwszy zadań, jakie stoją przed młodym pszczelarzem. Od ich jakości zależy bowiem dalsze powodzenie produkcji pszczelarskiej. Gdzie kupować rodziny pszczele i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Pierwszym krokiem jest znalezienie namiarów na dobrą i sprawdzoną pasiekę hodowlaną. W tym celu można wybrać się do najbliższej pasieki lub któregoś z najbliższych kół czy stowarzyszeń pszczelarzy. Tam na pewno uzyskamy podpowiedź, gdzie najlepiej kupić pszczoły do własnej pasieki. Warto pamiętać, by pasiek hodowlanych szukać w miarę możliwości w pobliżu planowanej pasieki. Nawet jeśli znajdziemy dobrego hodowcę na drugim końcu kraju, transport rodziny pszczelej może ja mocno osłabić i będzie dość trudny do zrealizowania.

Łagodne, miodne, odporne na choroby
Kupując rodziny pszczele warto początkowo nabyć tylko dwie, trzy rodziny. Młoda rodzina powinna pochodzić z dobrego materiału hodowlanego i mieć pożądane cechy z punktu widzenia produktywności. Najlepsze pszczoły to takie, które mają łagodne usposobienie, są odporne na choroby, a także wykazują się dużą miodnością. Takie rodziny powinny dawać się łatwo kontrolować pszczelarzowi i na pewno będzie miał mniej kłopotów niż gdyby kupił rodziny starsze i dość agresywne.

Im więcej zapytasz, tym mniejsze ryzyko
Podczas zakupów pszczół każdy pszczelarz powinien dobrze skontrolować rój, który planuje nabyć. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do hodowcy, choćby bowiem był najbardziej renomowany czy polecany. Kontrola pod kątem chorób pszczelich jest konieczna, bo chore pszczoły mogą zarazić także te zdrowe, które już znajdują się w pasiece. Warto zwracać na to uwagę szczególnie wtedy, gdy pszczoły kupujemy od innego pszczelarza. Trzeba uzyskać podstawowe informacje dotyczące oferowanych pszczół – jakiej są rasy, ile lat ma królowa, czy w rodzinie w ciągu ostatniego roku występowały choroby pszczele, a jeśli tak, to w jaki sposób były zwalczane? Warto też dowiedzieć się, czym były pszczoły karmione podczas zimowli, czy często występuje u nich nastrój rojowy oraz w jakim rodzaju ula były do tej pory przechowywane. Jest to podstawowa wiedza i każdy sprzedawca powinien nią dysponować i przekazać potencjalnemu nabywcy. Jeśli sprzedający niewiele wie o rodzinie, którą chce sprzedać, nie warto ryzykować nawet wtedy, gdy cena wydaje się niezwykle korzystna. Zapewne chce się pozbyć rodziny, z którą sam miał problemy.

Wiosną droższe, jesienią tańsze
Kiedy jest najlepszy moment na kupowanie pszczół? Jeśli chcemy cieszyć się pierwszym miodem jeszcze w tym samym roku, najlepiej kupić pszczoły od razu na wiosnę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że o tej porze roku rodziny pszczele są najdroższe. Hodowca poniósł bowiem dodatkowe koszty związane z dobrym przezimowaniem pszczół (przede wszystkim koszty dokarmiania syropem cukrowym lub inwertami – pszczoły przed zimą potrzebują tego naprawdę sporo). Warto jednak zgodzić się na wyższą cenę, gdyż już pierwszy sprzedany miód może zrekompensować większy nakład finansowy. Jeśli kupimy pszczoły jesienią, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie zadbać o ich prawidłowe przezimowanie, a pierwszy miód uzyskamy dopiero w kolejnym roku.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 151

Zobacz również:

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Podstawowe cechy praktyczne pszczół miodnych

Gatunki rodzaju Apis

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 27507

Komentarze z forum pszczelarskiego

Sylwek 2015-01-11 19:37:09

Zawsze kupuję rodziny pszczele wiosną. Dlaczego? Bo mam pewnośc, że dobrze przezimowały. Tak jest bezpieczniej (pod względem ceny), bo nigdy nie ma się pewności, że pszczoły przetrwają zimę.

Lukasz_Baniak 2015-01-12 19:21:58

Słusznie. Ale czasem jest przesada z cenami. Warto moim zdaniem się zapisać na odkłady, a najwyżej ul kupić stary ale jary.

mati 2016-02-10 18:04:56

a ja kupilem w zeszlym roku z ogloszen i rodzinki fajne i silne byly  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.