Portal Pszczelarski

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Na zdjęciu: transportówka z rodziną pszczelą. Źródło zdjęcia: doorgarden.com/images/critters/bee-pictures/package-of-bees.JPG

rodzina pszczela zakup rodzin pszczelich zakup pszczół zakładanie pasieki pasieka hodowlana

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Kupno rodzin pszczelich to jedno z pierwszy zadań, jakie stoją przed młodym pszczelarzem. Od ich jakości zależy bowiem dalsze powodzenie produkcji pszczelarskiej. Gdzie kupować rodziny pszczele i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Pierwszym krokiem jest znalezienie namiarów na dobrą i sprawdzoną pasiekę hodowlaną. W tym celu można wybrać się do najbliższej pasieki lub któregoś z najbliższych kół czy stowarzyszeń pszczelarzy. Tam na pewno uzyskamy podpowiedź, gdzie najlepiej kupić pszczoły do własnej pasieki. Warto pamiętać, by pasiek hodowlanych szukać w miarę możliwości w pobliżu planowanej pasieki. Nawet jeśli znajdziemy dobrego hodowcę na drugim końcu kraju, transport rodziny pszczelej może ja mocno osłabić i będzie dość trudny do zrealizowania.

Łagodne, miodne, odporne na choroby
Kupując rodziny pszczele warto początkowo nabyć tylko dwie, trzy rodziny. Młoda rodzina powinna pochodzić z dobrego materiału hodowlanego i mieć pożądane cechy z punktu widzenia produktywności. Najlepsze pszczoły to takie, które mają łagodne usposobienie, są odporne na choroby, a także wykazują się dużą miodnością. Takie rodziny powinny dawać się łatwo kontrolować pszczelarzowi i na pewno będzie miał mniej kłopotów niż gdyby kupił rodziny starsze i dość agresywne.

Im więcej zapytasz, tym mniejsze ryzyko
Podczas zakupów pszczół każdy pszczelarz powinien dobrze skontrolować rój, który planuje nabyć. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do hodowcy, choćby bowiem był najbardziej renomowany czy polecany. Kontrola pod kątem chorób pszczelich jest konieczna, bo chore pszczoły mogą zarazić także te zdrowe, które już znajdują się w pasiece. Warto zwracać na to uwagę szczególnie wtedy, gdy pszczoły kupujemy od innego pszczelarza. Trzeba uzyskać podstawowe informacje dotyczące oferowanych pszczół – jakiej są rasy, ile lat ma królowa, czy w rodzinie w ciągu ostatniego roku występowały choroby pszczele, a jeśli tak, to w jaki sposób były zwalczane? Warto też dowiedzieć się, czym były pszczoły karmione podczas zimowli, czy często występuje u nich nastrój rojowy oraz w jakim rodzaju ula były do tej pory przechowywane. Jest to podstawowa wiedza i każdy sprzedawca powinien nią dysponować i przekazać potencjalnemu nabywcy. Jeśli sprzedający niewiele wie o rodzinie, którą chce sprzedać, nie warto ryzykować nawet wtedy, gdy cena wydaje się niezwykle korzystna. Zapewne chce się pozbyć rodziny, z którą sam miał problemy.

Wiosną droższe, jesienią tańsze
Kiedy jest najlepszy moment na kupowanie pszczół? Jeśli chcemy cieszyć się pierwszym miodem jeszcze w tym samym roku, najlepiej kupić pszczoły od razu na wiosnę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że o tej porze roku rodziny pszczele są najdroższe. Hodowca poniósł bowiem dodatkowe koszty związane z dobrym przezimowaniem pszczół (przede wszystkim koszty dokarmiania syropem cukrowym lub inwertami – pszczoły przed zimą potrzebują tego naprawdę sporo). Warto jednak zgodzić się na wyższą cenę, gdyż już pierwszy sprzedany miód może zrekompensować większy nakład finansowy. Jeśli kupimy pszczoły jesienią, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie zadbać o ich prawidłowe przezimowanie, a pierwszy miód uzyskamy dopiero w kolejnym roku.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 151

Zobacz również:

Młody pszczelarz a koszt zakupu rodzin pszczelich i uli

Zakup pszczół, podstawowy sprzęt pasieczny i działania pszczelarza

Podstawowe cechy praktyczne pszczół miodnych

Gatunki rodzaju Apis

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 19040

Komentarze z forum pszczelarskiego

Sylwek

2015-01-11 19:37:09

Zawsze kupuję rodziny pszczele wiosną. Dlaczego? Bo mam pewnośc, że dobrze przezimowały. Tak jest bezpieczniej (pod względem ceny), bo nigdy nie ma się pewności, że pszczoły przetrwają zimę.

Lukasz_Baniak

2015-01-12 19:21:58

Słusznie. Ale czasem jest przesada z cenami. Warto moim zdaniem się zapisać na odkłady, a najwyżej ul kupić stary ale jary.

mati

2016-02-10 18:04:56

a ja kupilem w zeszlym roku z ogloszen i rodzinki fajne i silne byly

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.