Portal Pszczelarski

Droższy miód na święta Bożego Narodzenia 2016

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie miód cena miodu Danuta Mazur miód chiński miód lipowy

Radio Olsztyn informuje, że w regionie warmińsko-mazurskim klienci zapłacą więcej za miód. Cena tego towaru ma związek z suszami i ulewnym latem.

Deszczowe lato nie sprzyjało pszczelarzom. W rozmowie z dziennikarzami Danuta Mazur, właścicielka pasieki w Olsztynie ujawnia, że zebrano mniej miodu niż zwykle. W regionie niemalże w ogóle nie ma miodu lipowego, poszukiwanego przez klientów. Wpływa to oczywiście na cenę tego produktu, która jest obecnie o 10 procent wyższa, w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Z tego powodu część kupujących decyduje się na zakup tańszego miodu mieszanego, w skład którego wchodzi miód chiński. Nieznana jest jego technologia produkcji, a więc konsumenci sporo ryzykują.

Opracowano na podstawie:
Radio Olsztyn, Cena karpia ta sama, zdrożał miód lipowy, http://ro.com.pl/cena-karpia-ta-sama-zdrozal-miod-lipowy/01312558, data publikacji: 2016.12.08, data odczytu: 2016.12.09.



Liczba wyświetleń artykułu: 1894

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-12-13 18:27:59

No ale to tylko na Warmii i Mazurach, w pozostałych miejscach w kraju raczej nie ma problemów z dostępem do miodu lipowego.



  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi