Portal Pszczelarski

Pszczelarze i ekolodzy przeciwko 4 pestycydom 2016

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace PAN Europe Bee Life Adoptuj Pszczołę pestycydy imidakloprid klotianidyna fipronil tiametoksam Katarzyna Jagiełło

Ekolodzy i europejskie zrzeszenia pszczelarzy apelują o całkowity zakaz stosowania czterech pestycydów, które są bardzo groźne dla owadów zapylających. Przeciwnicy pestycydów odnoszą się do najnowszych badań Europejskiego Urzędy ds. Bezpieczeństwa Żywności. 

Organizacje takie jak Greenpeace, PAN Europe (Europejska Sieć Działań przeciw Pestycydom) i Bee Life (europejskie zrzeszenie organizacji pszczelarskich) napisały list bezpośrednio do Vytenisa Andriukaitisa, komisarza Unii Europejskiej ds. Zdrowia. Apelują w nim o wprowadzenie zakazu stosowanie takich środków jak imidakloprid, klotianidyna, fipronil i tiametoksam.

Katarzyna Jagiełło z Greenpeace, która jest koordynatorką akcji "Adoptuj pszczołę" alarmuje, że dowody na bardzo negatywny wpływ pestycydów na pszczoły są znane już od dawna. Komisja Europejska powinna natychmiast zabronić używania tych środków w rolnictwie. W najbliższym czasie można oczekiwać stanowiska Unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w tej sprawie.

Opracowano na podstawie:
Agro Polska, Ekolodzy i pszczelarze chcą wycofania czterech pestycydów, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/ekolodzy-i-pszczelarze-chca-wycofania-czterech-pestycydow,675.html, data publikacji: 2016.12.07, data odczytu: 2016.12.08.Liczba wyświetleń artykułu: 1101

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie