Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczelarze i ekolodzy przeciwko 4 pestycydom 2016

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace PAN Europe Bee Life Adoptuj Pszczołę pestycydy imidakloprid klotianidyna fipronil tiametoksam Katarzyna Jagiełło

Ekolodzy i europejskie zrzeszenia pszczelarzy apelują o całkowity zakaz stosowania czterech pestycydów, które są bardzo groźne dla owadów zapylających. Przeciwnicy pestycydów odnoszą się do najnowszych badań Europejskiego Urzędy ds. Bezpieczeństwa Żywności. 

Organizacje takie jak Greenpeace, PAN Europe (Europejska Sieć Działań przeciw Pestycydom) i Bee Life (europejskie zrzeszenie organizacji pszczelarskich) napisały list bezpośrednio do Vytenisa Andriukaitisa, komisarza Unii Europejskiej ds. Zdrowia. Apelują w nim o wprowadzenie zakazu stosowanie takich środków jak imidakloprid, klotianidyna, fipronil i tiametoksam.

Katarzyna Jagiełło z Greenpeace, która jest koordynatorką akcji "Adoptuj pszczołę" alarmuje, że dowody na bardzo negatywny wpływ pestycydów na pszczoły są znane już od dawna. Komisja Europejska powinna natychmiast zabronić używania tych środków w rolnictwie. W najbliższym czasie można oczekiwać stanowiska Unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w tej sprawie.

Opracowano na podstawie:
Agro Polska, Ekolodzy i pszczelarze chcą wycofania czterech pestycydów, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/ekolodzy-i-pszczelarze-chca-wycofania-czterech-pestycydow,675.html, data publikacji: 2016.12.07, data odczytu: 2016.12.08.Liczba wyświetleń artykułu: 1320

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016