Portal Pszczelarski

Na co zwracać uwagę podczas badania pszczół?

Na zdjęciu: pszczoły. Źródło zdjęcia: media.mnn.com/sites/default/files/user/228228/honeybees.jpg

badanie pszczół objawy choroby pszczół choroby pszczół

Na co zwracać uwagę podczas badania pszczół?

Właściciele pasiek powinni przeprowadzać regularne przeglądy zdrowotne pszczół. Dzięki temu można jak najwcześniej wykryć choroby pszczół lub ich osłabienie spowodowane chociażby lotami na pożytki skażone środkami ochrony roślin.

Badając pszczoły należy otwierać ule w ciepłe dni, gdy jest słonecznie, a temperatura powietrza wynosi co najmniej 14 stopni Celsjusza. Przeglądy prowadzone w niższych temperaturach mogą negatywnie wpłynąć na pszczoły, zarówno zdrowe, jak i chore. Na początku należy przyjrzeć się wylotkom i pracy pszczół w tych miejscach. Jeśli na wylotkach jest niewiele pszczół, świadczy to o tym, że równie niewiele lata ich na pożytki – a to oznacza, że rodzina jest mocno osłabiona.

Jeżeli ul oraz teren wokół niego są zabrudzone kałem, świadczy to najpewniej o biegunce pszczół. W normalnych warunkach są to bowiem bardzo czyste zwierzęta i nigdy nie załatwiają się w obrębie ula. Natomiast jeżeli dużo jest pszczół martwych, a te, które żyją pełzają, zapewne zbieraczki zatruły się lub potruły.

Zawsze podczas badania pszczół trzeba zwracać uwagę na zapach ula, wygląd pszczół i czerwia (wiele pasożytów dorosłych pszczół i larw jest widocznych gołym okiem), kolor plastrów i czerwia oraz zachowanie pszczół. Wszystkie zjawiska odbiegające od normy wymagają przyjrzenia się bliżej i zdiagnozowania przyczyny. Warto jest przyjrzeć się też wieczkom z larwami i samym larwą. Jeśli mają one inny kolor niż mlecznobiały, zapewne są dotknięte pasożytem lub innym procesem chorobowy. Podobnie jest w przypadku komórek z czerwiem – jeśli nie są lekko wysklepione, jest to oznaka chorób.

Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Higiena prowadzenia pasieki pszczelej a zdrowotność pszczół, www.ppr.pl, 8.11.2014 r.

Zobacz również:

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4192

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych