Portal Pszczelarski

Na co zwracać uwagę podczas badania pszczół?

Na zdjęciu: pszczoły. Źródło zdjęcia: media.mnn.com/sites/default/files/user/228228/honeybees.jpg

badanie pszczół objawy choroby pszczół choroby pszczół

Na co zwracać uwagę podczas badania pszczół?

Właściciele pasiek powinni przeprowadzać regularne przeglądy zdrowotne pszczół. Dzięki temu można jak najwcześniej wykryć choroby pszczół lub ich osłabienie spowodowane chociażby lotami na pożytki skażone środkami ochrony roślin.

Badając pszczoły należy otwierać ule w ciepłe dni, gdy jest słonecznie, a temperatura powietrza wynosi co najmniej 14 stopni Celsjusza. Przeglądy prowadzone w niższych temperaturach mogą negatywnie wpłynąć na pszczoły, zarówno zdrowe, jak i chore. Na początku należy przyjrzeć się wylotkom i pracy pszczół w tych miejscach. Jeśli na wylotkach jest niewiele pszczół, świadczy to o tym, że równie niewiele lata ich na pożytki – a to oznacza, że rodzina jest mocno osłabiona.

Jeżeli ul oraz teren wokół niego są zabrudzone kałem, świadczy to najpewniej o biegunce pszczół. W normalnych warunkach są to bowiem bardzo czyste zwierzęta i nigdy nie załatwiają się w obrębie ula. Natomiast jeżeli dużo jest pszczół martwych, a te, które żyją pełzają, zapewne zbieraczki zatruły się lub potruły.

Zawsze podczas badania pszczół trzeba zwracać uwagę na zapach ula, wygląd pszczół i czerwia (wiele pasożytów dorosłych pszczół i larw jest widocznych gołym okiem), kolor plastrów i czerwia oraz zachowanie pszczół. Wszystkie zjawiska odbiegające od normy wymagają przyjrzenia się bliżej i zdiagnozowania przyczyny. Warto jest przyjrzeć się też wieczkom z larwami i samym larwą. Jeśli mają one inny kolor niż mlecznobiały, zapewne są dotknięte pasożytem lub innym procesem chorobowy. Podobnie jest w przypadku komórek z czerwiem – jeśli nie są lekko wysklepione, jest to oznaka chorób.

Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Higiena prowadzenia pasieki pszczelej a zdrowotność pszczół, www.ppr.pl, 8.11.2014 r.

Zobacz również:

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3903

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.