Na co zwracać uwagę podczas badania pszczół?
Na co zwracać uwagę podczas badania pszczół?
Właściciele pasiek powinni przeprowadzać regularne przeglądy zdrowotne pszczół. Dzięki temu można jak najwcześniej wykryć choroby pszczół lub ich osłabienie spowodowane chociażby lotami na pożytki skażone środkami ochrony roślin.
Badając pszczoły należy otwierać ule w ciepłe dni, gdy jest słonecznie, a temperatura powietrza wynosi co najmniej 14 stopni Celsjusza. Przeglądy prowadzone w niższych temperaturach mogą negatywnie wpłynąć na pszczoły, zarówno zdrowe, jak i chore. Na początku należy przyjrzeć się wylotkom i pracy pszczół w tych miejscach. Jeśli na wylotkach jest niewiele pszczół, świadczy to o tym, że równie niewiele lata ich na pożytki – a to oznacza, że rodzina jest mocno osłabiona.
Jeżeli ul oraz teren wokół niego są zabrudzone kałem, świadczy to najpewniej o biegunce pszczół. W normalnych warunkach są to bowiem bardzo czyste zwierzęta i nigdy nie załatwiają się w obrębie ula. Natomiast jeżeli dużo jest pszczół martwych, a te, które żyją pełzają, zapewne zbieraczki zatruły się lub potruły.
Zawsze podczas badania pszczół trzeba zwracać uwagę na zapach ula, wygląd pszczół i czerwia (wiele pasożytów dorosłych pszczół i larw jest widocznych gołym okiem), kolor plastrów i czerwia oraz zachowanie pszczół. Wszystkie zjawiska odbiegające od normy wymagają przyjrzenia się bliżej i zdiagnozowania przyczyny. Warto jest przyjrzeć się też wieczkom z larwami i samym larwą. Jeśli mają one inny kolor niż mlecznobiały, zapewne są dotknięte pasożytem lub innym procesem chorobowy. Podobnie jest w przypadku komórek z czerwiem – jeśli nie są lekko wysklepione, jest to oznaka chorób.
Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Higiena prowadzenia pasieki pszczelej a zdrowotność pszczół, www.ppr.pl, 8.11.2014 r.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5262
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!