Portal Pszczelarski

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy w Stróżach 2016

pszczelarstwo małopolskie Sądecki Bartnik Karpacki Związek Pszczelarzy zgnilec amerykański czerniawka spadziowa varroa destructor Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR Adam Szołdra Stróże

3 grudnia 2016 roku w Bartnej Chacie Gospodarstwa Sądecki Bartnik w Stróżach spotkali się członkowie Karpackiego Związku Pszczelarzy. Była to okazja do wielu podsumowań, ale także do złożenia sobie życzeń noworocznych i wybrania osób wyróżnionych nagrodami w konkursie na najlepszą pasiekę 2016 roku.

Zgodnie z tym, co stwierdzili sami pszczelarze z regionu, rok 2016 był bardzo zróżnicowany dla pszczelarstwa. W powiatach nowosądeckim, limanowskim i gorlickim nie zabrakło pożytków spadziowych, ale zabrakło za to pożytków nektarowych. Natomiast w powiecie nowotarskim, tatrzańskim i myślenickim cały sezon wyglądał bardzo słabo. Cały region został naznaczony silnie przez choroby pszczół, zwłaszcza zgnilca amerykańskiego, czerniawkę spadziową oraz warrozę. Liczne są również doniesienia o osypywaniu się rodzin jeszcze w okresie kalendarzowej jesieni. Z tego powodu można prorokować, że przyszły rok 2017 będzie czasem odbudowy pasiek w tym regionie. 

W trakcie spotkania przekazano również ważne informacje związane z programem Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich w ramach działalności Agencji Rynku Rolnego. Pasieką roku 2016 w tym regionie została wybrana pasieka należąca do Adama Szołdry.

Opracowano na podstawie:
Karpacki Związek Pszczelarski, Spotkanie opłatkowe Stróże 2016 r., http://www.kzp.nsacz.pl/, data publikacji: 2016.12.06, data odczytu: 2016.12.06.Liczba wyświetleń artykułu: 2198

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom