Portal Pszczelarski

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy w Stróżach 2016

pszczelarstwo małopolskie Sądecki Bartnik Karpacki Związek Pszczelarzy zgnilec amerykański czerniawka spadziowa varroa destructor Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR Adam Szołdra Stróże

3 grudnia 2016 roku w Bartnej Chacie Gospodarstwa Sądecki Bartnik w Stróżach spotkali się członkowie Karpackiego Związku Pszczelarzy. Była to okazja do wielu podsumowań, ale także do złożenia sobie życzeń noworocznych i wybrania osób wyróżnionych nagrodami w konkursie na najlepszą pasiekę 2016 roku.

Zgodnie z tym, co stwierdzili sami pszczelarze z regionu, rok 2016 był bardzo zróżnicowany dla pszczelarstwa. W powiatach nowosądeckim, limanowskim i gorlickim nie zabrakło pożytków spadziowych, ale zabrakło za to pożytków nektarowych. Natomiast w powiecie nowotarskim, tatrzańskim i myślenickim cały sezon wyglądał bardzo słabo. Cały region został naznaczony silnie przez choroby pszczół, zwłaszcza zgnilca amerykańskiego, czerniawkę spadziową oraz warrozę. Liczne są również doniesienia o osypywaniu się rodzin jeszcze w okresie kalendarzowej jesieni. Z tego powodu można prorokować, że przyszły rok 2017 będzie czasem odbudowy pasiek w tym regionie. 

W trakcie spotkania przekazano również ważne informacje związane z programem Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich w ramach działalności Agencji Rynku Rolnego. Pasieką roku 2016 w tym regionie została wybrana pasieka należąca do Adama Szołdry.

Opracowano na podstawie:
Karpacki Związek Pszczelarski, Spotkanie opłatkowe Stróże 2016 r., http://www.kzp.nsacz.pl/, data publikacji: 2016.12.06, data odczytu: 2016.12.06.



Liczba wyświetleń artykułu: 2770

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Dyniowe drożdżowe z awokado

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym