Portal Pszczelarski

Raport brytyjskich naukowców o wymieraniu pszczół 2016

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii Greenpeace wartość pracy zapylaczy

Naukowcy z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii tylko potwierdzili poprzez swoje badania to, co od kilku lat już raczej wiadomo – wyginięcie owadów zapylających może gwałtownie obniżyć poziom życia całej ludzkości. Zgodnie z raportem z badań, od pracy owadów, przede wszystkim pszczoły miodnej, zależy 1,4 miliarda miejsc pracy oraz 3/4 produkcji roślin uprawnych na całym świecie. 

Portal Kopalnia Wiedzy podał szczegółowe informacje na ten temat. Pszczoły są odpowiedzialne między innymi za występowaniem tak podstawowych gatunków roślin jak rzepak, kawa czy orzechy. W skali globalnej praca zapylaczy jest warta nawet 577 miliardów dolarów, co w polskiej skali potwierdził ostatni raport Greenpeace. Co ważne, rośliny zapylane przez owady, to jeden z podstawowych elementów zdrowej, zbilansowanej diety. Bez witamin i składników mineralnych, które są przez nie dostarczane, ludzkości grozi powrót chorób, które obecnie występują rzadko.

Nauka zna obecnie 20 000 gatunków pszczół, które zapylają nieco ponad 90% najważniejszych roślin uprawianych przez człowieka. Tymczasem wedle bardzo zaniżonych danych, na całym świecie zagrożonych całkowitym wyginięciem jest już 9% gatunków pszczoły. Jeżeli dodać do tego pojawiające się przypadki znikania całych kolonii pszczół na skutek niestwierdzonych do tej pory przyczyn, raport brytyjskich naukowców wygląda naprawdę niepokojąco.

Opracowano na podstawie:
Kopalnia Wiedzy, Wyginięcie zapylaczy grozi poważnymi konsekwencjami, http://kopalniawiedzy.pl/zapylanie-roslina-zwierze-pszczola-uprawy-zywnosc,25577, data publikacji: 2016.11.29, data odczytu: 2016.12.06.Liczba wyświetleń artykułu: 2927

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan

2016-12-08 19:27:58

więcej chemi dla rolnictwa to szybciej pszczółki po umierają a my za nimi w krótkim czasie pora przekonaćn aszych włodarzy żeby nie myśleli tylko o pieniądzach gdy pszczólki odejdą forsa im już nie będzie potrzebna

wowosowa

2016-12-14 17:32:00

Czy brytyjscy naukowcy, te sześć ogólnych zdań również nazwali "raportem"?

arek

2016-12-14 19:53:18

wowosowa to pewnie skrót informacji. Jest podane źródło w przypisie.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.