Portal Pszczelarski

Analiza porównawcza miodu ze wsi i miasta - eksperyment pszczelarza 2016

pszczelarstwo mazowieckie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie miód badanie miodu miód ze wsi lindan pszczelarstwo miejskie

Ciekawy eksperyment przeprowadził jeden z członków Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie. Sprawdził on pozyskiwany przez siebie w stolicy miód, z tym pochodzącym ze wsi Kołbiel niedaleko Otwocka.

Pasieka pszczelarza położona jest przy ulicy Żwirki i Wigury 101, w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, a więc w centrum miasta i w bliskości dużych arterii komunikacyjnych.

Dokonana analiza porównawcza zanieczyszczeń miodu jest bardzo interesująca. Otóż okazuje się, że próbki nie różnią się między sobą zawartością chlorowanych węglowodorów. Miód ze wsi zawiera śladowe ilości lindanu, czego nie stwierdzono w miodzie warszawskim. Na stronie Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie można zapoznać się ze szczegółową analizą. Być może jest to przełom dla miejskiego pszczelarstwa. 

Opracowano na podstawie:
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie, Analiza miodu pozyskanego z rodzin z pasieki w centrum Warszawy, http://wzpwarszawa.pl/?p=672, data publikacji: 2016.12.01, data odczytu: 2016.12.02.Liczba wyświetleń artykułu: 4536

Komentarze z forum pszczelarskiego

Pesus

2016-12-05 13:08:44

Wierzyć mi się nie chce, że smog i ogromne zanieczyszczenie powietrza nie ma wpływu na zdrowe życie pszczół oraz na nektar i miód.

tulipan

2016-12-05 20:00:44

w mieście niema oprysków a pszczólki radzą sobie ze spalinami

michal-trabka

2016-12-06 17:46:14

Pszczoły to czyste owady. Skoro pszczoły dają radę w Krakowie, to wszędzie dadzą radę :) A tak serio, to mnie interesuje kwestia zimowa pszczół w mieście. Założyłem do tego osobny temat, więc jak ktoś ma wiedzę to proszę o informację: http://www.portalpszczelarski.pl/forum/8/1468/miejskie_ule_w_polsce.html

blondynekkrk

2016-12-08 11:47:28

Na pewno miód z miasta będzie inny niż na wsi. Tzn chodzi mi główne o rodzaje miodu (nie będzie w mieście rzepakowego bo i skąd by miał być).

Co do zanieczyszczenia powietrza to raczej jakby było zbyt duże to by pszczół nie było. W Chinach są już miejsca, w których pszczół nie ma i ludzie sami chodzą z pędzelkami i zapylają kwiaty...

konrat

2016-12-17 18:39:01

całym sercem kibicuje pszczelarstwu miejskiemu bo widzę na co dzień tę piękną bazę pożytkową. Niemniej jednak chcę zwrócić uwagę, że ten lindan i cały szereg sprawdzanych w badaniu substancji to pestycydy, które na logikę są lub były używane głównie na wsi. Bardziej by mnie interesowała zawartość np metali ciężkich: kadmu, ołowiu, rtęci.

blondynekkrk

2016-12-17 21:07:40

konrat, słusznie to zauważyłeś. Pewnie ktoś prędzej czy później powtórzy badanie. Zwłaszcza jeżeli jest "niedowiarkiem" :) I właśnie dzięki takim osobom świat uczy się i rozwija :) Pozostaje nam czekać zatem na wyniki badań innych osób.

PAWELG

2017-01-02 15:57:51

Niedługo okaże się, że olej napędowy jest lepszy do smażenia od słonecznikowego.

wowosowa

2017-01-02 18:36:48

W Chinach w połowie lat 80., w związku z plagą szkodników, rolnicy zaczęli nadmiernie opryskiwać sady środkami owadobójczymi, co doprowadziło do wymarcia dzikich pszczół i ucieczki lokalnych pszczelarzy.Dlatego zapylają sami.

oro54

2017-01-02 20:30:25

Będąc kiedyś na wykładach dr Benedykta Polaczka, pszczelarza praktyka, naukowca z Instytutu Biologii Wolnego Uniwersytetu w Belinie, prowadzącego od wielu lat kilkudziesięciopniową pasiekę położoną w okolicach Alei Unter den Linden spytaliśmy go o jakość miodów pochodzących z tej pasieki. Odparł, że były przeprowadzane analizy jakościowe tego miodu i okazało się, że pod względem zanieczyszczeń miód ten był nawet mniej zanieczyszczony niż miody z terenów uznawanych za typowo ekologiczne. Nie stwierdzono też występowania zanieczyszczeń metalami ciężkimi.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.