Portal Pszczelarski

Budżet Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w 2017 roku

pszczelarstwo w Polsce Agencja Rynku Rolnego Michał Wójciak Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa Przemysław Szeliga

Na temat wsparcia dla pszczelarstwa rozmawiano podczas jednej z ostatnich audycji Agro Faktów w radiowej Jedynce. Rozmówcą był Michał Wójciak, dyrektor Biura Interwencji Agencji Rynku Rolnego.

W trakcie rozmowy przypomniano o Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa, którego kolejny cykl właśnie się rozpoczął. W naborze na rok 2017, związki pszczelarskie wnioskowały o łączną kwotę 42 milionów złotych. Niestety, mniejsza niż w ubiegłych latach jest wysokość dostępnych środków, która obecnie wynosi 25 milionów złotych. Podziałem pieniędzy kieruje zespół Agencji Rynku Rolnego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chociaż pieniądze są oczywiście przeznaczone dla pszczelarzy, to jednak mogą on je otrzymać za pośrednictwem zrzeszeń i kół. To ma mobilizować pszczelarzy to wstępowania do tego typu organizacji. Michał Wójciak wyjaśnia, że pieniądze mają być przeznaczane na walkę z warrozą, zakup matek pszczelich, szkolenia, czy nowy sprzęt. Jednak jak wynika z opinii Przemysława Szeligi, pszczelarza zawodowego z Krakowa, te środki są nieopłacalne, a potrzeby właścicieli pasiek – dużo większe.

Opracowano na podstawie:
Polskie Radio, Pomoc finansowa dla pszczelarzy. Na co mogą dostać pieniądze?, http://www.polskieradio.pl/42/5202/Artykul/1698413,Pomoc-finansowa-dla-pszczelarzy-Na-co-moga-dostac-pieniadze, data publikacji: 2016.11.30, data odczytu: 2016.11.30.Liczba wyświetleń artykułu: 2000

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-12-04 11:52:45

Chyba się nigdy nie stanie tak, że pieniędzy będzie zbyt dużo ;)

oro54 2016-12-04 12:09:04

Tylko dopłata do rodziny pszczelej coś by dała, reszta to tylko jedna wielka ściema. Pszczelarz z pieniędzmi z dopłat staje się automatycznie klientem, a nie petentem dobijającym się o dofinansowanie. No cóż, ale wtedy nie można by było się z nim tymi pieniążkami podzielić, a jeszcze do tego śmiałby jeszcze żądać odpowiedniej wysokości cen, np. sprzętu, na rynku. Na taki krok decydenci się nie zdecydują, bo stracą kontrolę nad kochanymi pieniążkami.  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Klasyczna truskawka z miodem

Puchowa owsianka na różanym mleku

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Szaszłyki z marynatą miodową