Portal Pszczelarski

Budżet Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w 2017 roku

pszczelarstwo w Polsce Agencja Rynku Rolnego Michał Wójciak Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa Przemysław Szeliga

Na temat wsparcia dla pszczelarstwa rozmawiano podczas jednej z ostatnich audycji Agro Faktów w radiowej Jedynce. Rozmówcą był Michał Wójciak, dyrektor Biura Interwencji Agencji Rynku Rolnego.

W trakcie rozmowy przypomniano o Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa, którego kolejny cykl właśnie się rozpoczął. W naborze na rok 2017, związki pszczelarskie wnioskowały o łączną kwotę 42 milionów złotych. Niestety, mniejsza niż w ubiegłych latach jest wysokość dostępnych środków, która obecnie wynosi 25 milionów złotych. Podziałem pieniędzy kieruje zespół Agencji Rynku Rolnego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chociaż pieniądze są oczywiście przeznaczone dla pszczelarzy, to jednak mogą on je otrzymać za pośrednictwem zrzeszeń i kół. To ma mobilizować pszczelarzy to wstępowania do tego typu organizacji. Michał Wójciak wyjaśnia, że pieniądze mają być przeznaczane na walkę z warrozą, zakup matek pszczelich, szkolenia, czy nowy sprzęt. Jednak jak wynika z opinii Przemysława Szeligi, pszczelarza zawodowego z Krakowa, te środki są nieopłacalne, a potrzeby właścicieli pasiek – dużo większe.

Opracowano na podstawie:
Polskie Radio, Pomoc finansowa dla pszczelarzy. Na co mogą dostać pieniądze?, http://www.polskieradio.pl/42/5202/Artykul/1698413,Pomoc-finansowa-dla-pszczelarzy-Na-co-moga-dostac-pieniadze, data publikacji: 2016.11.30, data odczytu: 2016.11.30.Liczba wyświetleń artykułu: 2159

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-12-04 11:52:45

Chyba się nigdy nie stanie tak, że pieniędzy będzie zbyt dużo ;)

oro54 2016-12-04 12:09:04

Tylko dopłata do rodziny pszczelej coś by dała, reszta to tylko jedna wielka ściema. Pszczelarz z pieniędzmi z dopłat staje się automatycznie klientem, a nie petentem dobijającym się o dofinansowanie. No cóż, ale wtedy nie można by było się z nim tymi pieniążkami podzielić, a jeszcze do tego śmiałby jeszcze żądać odpowiedniej wysokości cen, np. sprzętu, na rynku. Na taki krok decydenci się nie zdecydują, bo stracą kontrolę nad kochanymi pieniążkami.  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim