Portal Pszczelarski

Budżet Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w 2017 roku

pszczelarstwo w Polsce Agencja Rynku Rolnego Michał Wójciak Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa Przemysław Szeliga

Na temat wsparcia dla pszczelarstwa rozmawiano podczas jednej z ostatnich audycji Agro Faktów w radiowej Jedynce. Rozmówcą był Michał Wójciak, dyrektor Biura Interwencji Agencji Rynku Rolnego.

W trakcie rozmowy przypomniano o Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa, którego kolejny cykl właśnie się rozpoczął. W naborze na rok 2017, związki pszczelarskie wnioskowały o łączną kwotę 42 milionów złotych. Niestety, mniejsza niż w ubiegłych latach jest wysokość dostępnych środków, która obecnie wynosi 25 milionów złotych. Podziałem pieniędzy kieruje zespół Agencji Rynku Rolnego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chociaż pieniądze są oczywiście przeznaczone dla pszczelarzy, to jednak mogą on je otrzymać za pośrednictwem zrzeszeń i kół. To ma mobilizować pszczelarzy to wstępowania do tego typu organizacji. Michał Wójciak wyjaśnia, że pieniądze mają być przeznaczane na walkę z warrozą, zakup matek pszczelich, szkolenia, czy nowy sprzęt. Jednak jak wynika z opinii Przemysława Szeligi, pszczelarza zawodowego z Krakowa, te środki są nieopłacalne, a potrzeby właścicieli pasiek – dużo większe.

Opracowano na podstawie:
Polskie Radio, Pomoc finansowa dla pszczelarzy. Na co mogą dostać pieniądze?, http://www.polskieradio.pl/42/5202/Artykul/1698413,Pomoc-finansowa-dla-pszczelarzy-Na-co-moga-dostac-pieniadze, data publikacji: 2016.11.30, data odczytu: 2016.11.30.



Liczba wyświetleń artykułu: 2428

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-12-04 11:52:45

Chyba się nigdy nie stanie tak, że pieniędzy będzie zbyt dużo ;)

oro54 2016-12-04 12:09:04

Tylko dopłata do rodziny pszczelej coś by dała, reszta to tylko jedna wielka ściema. Pszczelarz z pieniędzmi z dopłat staje się automatycznie klientem, a nie petentem dobijającym się o dofinansowanie. No cóż, ale wtedy nie można by było się z nim tymi pieniążkami podzielić, a jeszcze do tego śmiałby jeszcze żądać odpowiedniej wysokości cen, np. sprzętu, na rynku. Na taki krok decydenci się nie zdecydują, bo stracą kontrolę nad kochanymi pieniążkami.



  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.