Portal Pszczelarski

Wykład Romualda Wróblewskiego w CSK w Lublinie 2016

pszczelarstwo lubelskie Romuald Wróblewski Polskie pszczelarstwo Miejska Pasieka Artystyczna

W Lublinie we wtorek 29 listopada 2016 roku, w Centrum Spotkania Kultur miał miejsce niezwykły wykład, który został poświęcony zagadnieniom obecności pszczół w dawnych wierzeniach i nie tylko. Został on przeprowadzony przez doktora Romualda Wróblewskiego, znawcę historii bartnictwa i pszczelarstwa.

Na łamach Kuriera Lubelskiego ukazał się artykuł na ten temat. Dla Greków żyjących w czasach starożytności, pszczoły były zwierzętami świętymi. Wosk pszczeli składano w darze samemu Zeusowi. Prelegent jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dotyczącej tej tematyki. Przez lata zgromadził około osiem tysięcy rękopisów z różnych okresów historycznych, dokumentów, artykułów i wielu innych źródeł. Jest on także autorem wielu samodzielnych prac, na przykład "Polskie pszczelarstwo".

Cały wykład został zorganizowany w ramach cyklicznych wydarzeń nazwanych mianem "Miejska Pasieka Artystyczna". Różnorodne spotkania poświęcono między innymi wykonywaniu uli, czy filmom o tematyce pszczelarskiej.

Opracowano na podstawie:
Kurier Lubelski, Centrum Spotkania Kultur: wykład o czasach, gdy pszczoła była bogiem, http://www.kurierlubelski.pl/edukacja/a/centrum-spotkania-kultur-wyklad-o-czasach-gdy-pszczola-byla-bogiem,11514444/, data publikacji: 2016.11.28, data odczytu: 2016.11.29.Liczba wyświetleń artykułu: 1137

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll