Portal Pszczelarski

Uprawy GMO - obowiązek rejestracji

pszczelarstwo w Polsce GMO uprawy GMO

Ważna wiadomość dla wszystkich pszczelarzy: w czwartek 24 listopada 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy dotyczący upraw GMO, jednocześnie nakładając obowiązek ich rejestracji. Prawo nałoży szereg obowiązków na osoby mające uprawę roślin modyfikowanych genetycznie.

W uzasadnieniu projektu ustawy zawarto informację, że ma on chronić przede wszystkim właścicieli pasiek. Zarówno osoba, jak i przedsiębiorstwo, które będzie chciało prowadzić uprawę GMO, do wniosku o jej utworzenie będzie musiała dołączyć oświadczenie posiadaczy gruntów w obrębie trzech kilometrów od pola na którym ma być tego rodzaju uprawa, że nie sprzeciwiają się jej. Zgodę na prowadzeniem takich trzeba również uzyskać w urzędzie gminy.

Ministerstwo Środowiska, czyli autor projektu nowelizacji podkreśla, że w krajowym prawodawstwie brak jest przepisów dotyczących upraw GMO. Projekt ma wzmacniać bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz zwiększać ochronę przed niekontrolowanym występowaniem GMO. Dzięki temu polskie produkty będzie można nadal promować jako wolne od GMO.

Opracowano na podstawie:
Sady Ogrody, Rząd za obowiązkowym zgłaszaniem upraw GMO, http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/rzad_za_obowiazkowym_zglaszaniem_upraw_gmo,7794.html, data publikacji: 2016.11.25, data odczytu: 2016.11.28.Liczba wyświetleń artykułu: 925

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.