Portal Pszczelarski

Uprawy GMO - obowiązek rejestracji

pszczelarstwo w Polsce GMO uprawy GMO

Ważna wiadomość dla wszystkich pszczelarzy: w czwartek 24 listopada 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy dotyczący upraw GMO, jednocześnie nakładając obowiązek ich rejestracji. Prawo nałoży szereg obowiązków na osoby mające uprawę roślin modyfikowanych genetycznie.

W uzasadnieniu projektu ustawy zawarto informację, że ma on chronić przede wszystkim właścicieli pasiek. Zarówno osoba, jak i przedsiębiorstwo, które będzie chciało prowadzić uprawę GMO, do wniosku o jej utworzenie będzie musiała dołączyć oświadczenie posiadaczy gruntów w obrębie trzech kilometrów od pola na którym ma być tego rodzaju uprawa, że nie sprzeciwiają się jej. Zgodę na prowadzeniem takich trzeba również uzyskać w urzędzie gminy.

Ministerstwo Środowiska, czyli autor projektu nowelizacji podkreśla, że w krajowym prawodawstwie brak jest przepisów dotyczących upraw GMO. Projekt ma wzmacniać bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz zwiększać ochronę przed niekontrolowanym występowaniem GMO. Dzięki temu polskie produkty będzie można nadal promować jako wolne od GMO.

Opracowano na podstawie:
Sady Ogrody, Rząd za obowiązkowym zgłaszaniem upraw GMO, http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/rzad_za_obowiazkowym_zglaszaniem_upraw_gmo,7794.html, data publikacji: 2016.11.25, data odczytu: 2016.11.28.Liczba wyświetleń artykułu: 1030

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.